Calmita – dobry początek i udane karmienie piersią

Karmienie piersią w szpitalu często wiąże się z trudnościami zarówno dla noworodka, jak i dla matki. Niektóre wcześniaki muszą dopiero nauczyć się koordynować ssanie, przełykanie i oddychanie. Calmita to opracowany przez firmę Medela na podstawie badań naukowych zestaw do karmienia w warunkach szpitalnych. Dzięki wykorzystaniu unikalnej technologii pozwala niemowlęciu wykorzystać naturalne zachowania, a tym samym wykształcić umiejętności wykorzystywane podczas karmienia piersią. Badania dowiodły, że wcześniaki karmione za pomocą smoczka Calmita, w porównaniu z niemowlętami karmionymi zwykłym smoczkiem, znacznie lepiej radziły sobie podczas karmienia piersią i o wiele szybciej spełniały kryteria wypisania ze szpitala.

Trudności dotyczące karmienia piersią noworodków, a zwłaszcza wcześniaków, w szpitalu mogą mieć różne przyczyny. Wcześniak może jeszcze nie posiadać zdolności koordynacji ssania, przełykania i oddychania albo nie jest w stanie wytworzyć w jamie ustnej podciśnienia potrzebnego do usuwania mleka z piersi. Problemy dot. karmienia piersią mogą również wynikać z tego, że ze względu na wczesny poród piersi matki nie wytwarzają jeszcze mleka, matka jest chora lub po porodzie matka i niemowlę zostały rozdzielone.

Kształtowanie zachowań związanych z karmieniem piersią

Calmita to opracowane na podstawie badań naukowych rozwiązanie pozwalające noworodkom wykorzystywać i rozwijać naturalne odruchy związane z jedzeniem i ułatwiające przejście na karmienie piersią. Wykorzystana w rozwiązaniu Calmita technologia sprawia, że sposób usuwania mleka przez niemowlę jest podobny jak podczas karmienia piersią. Noworodki wytwarzają w jamie ustnej podciśnienie, przesuwając język w dół. Podczas karmienia piersią pozwala to otworzyć kanaliki mleczne – w przypadku smoczka Calmita otwarty zostaje zawór podciśnieniowy kontrolujący przepływ mleka. Dzięki temu niemowlę może decydować, kiedy chce pić, a kiedy robić przerwy.

Aby sprostać potrzebom różnych wcześniaków, zestaw Calmita jest dostępny w dwóch wersjach o różnej wartości progowej zaworu podciśnieniowego. Smoczka Calmita Starter można zacząć używać, gdy tylko noworodek będzie mógł wytworzyć minimalne podciśnienie. Kiedy wytwarzanie podciśnienia stanie się dla niemowlęcia łatwiejsze, można zacząć używać smoczka Calmita Advanced pozwalającego dalej kształtować odpowiednie nawyki. Smoczek jest wyrobem jednorazowym dostarczanym z fabryki w stanie czystym, a więc jako produkt Ready-to-Use.

Wpływ smoczka Calmita

Badania dowiodły, że wcześniaki karmione za pomocą smoczka Calmita, w porównaniu z niemowlętami karmionymi zwykłym smoczkiem, znacznie lepiej radziły sobie podczas karmienia piersią w szpitalu. Calmita pomaga spełnić kryteria wypisu ze szpitala, skracając tym samym znacznie długość pobytu. Ponadto rozwiązanie pozwala obniżyć koszty, zmniejszyć ryzyko zakażenia w szpitalu oraz wcześniej zaangażować rodzinę w opiekę nad niemowlęciem.

Korzystanie ze smoczka Calmita nie wymaga wprowadzania poważnych zmian w stosowanych w szpitalu procedurach, a jakość i prosta konstrukcja smoczka gwarantują bezpieczeństwo i łatwość stosowania.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.medela-calmita.com.
 

Kontakt

Martin Elbel
Medela AG
dyrektor działu komunikacji korporacyjnej
E-mail: martin.elbel@medela.ch
tel. +41 41 769 54 37 (biuro), +41 79 881 78 28 (tel. kom.)