Skupienie się na inicjacji u matek, u których występują czynniki ryzyka laktacji

Inicjacja produkcji mleka

Wszystkie matki przechodzą przez ten sam proces laktacji, aby osiągnąć odpowiednią produkcję pokarmu, niezależnie od tego, czy poród odbył się w terminie, czy przedwcześnie. Proces produkcji mleka obejmuje cztery etapy:

  • Rozwój — rozwój tkanki gruczołowej piersi
  • Inicjacja — rozpoczęcie produkcji mleka
  • Budowa — produkcja mleka
  • Utrzymanie — produkcja mleka

Ponieważ etapy te są wyraźnie ze sobą powiązane, ważne jest, aby działać prawidłowo od samego początku, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na powodzenie produkcji mleka w dłuższym okresie.

Pobierz infografikę na temat inicjacji produkcji mleka

Pierwsze godziny i dni po porodzie mają kluczowe znaczenie dla inicjacji i skutecznego rozwoju laktacji u matki. Zapewnienie matkom w tym okresie odpowiedniego wsparcia i porad ma kluczowe znaczenie dla zainicjowania i utrzymania odpowiedniej produkcji mleka.

Matki najprawdopodobniej przestaną karmić piersią, kiedy poczują, że ich produkcja pokarmu jest niewystarczająca. U matek, których niemowlęta nie są w stanie być skutecznie karmione piersią lub występują czynniki ryzyka laktacji, do rozwinięcia laktacji konieczne jest dodatkowe wsparcie. Cennym działaniem w takich przypadkach może być używanie laktatorów klasy szpitalnej do stymulacji piersi. Dlatego warto identyfikować i monitorować kobiety z czynnikami ryzyka opóźnionej aktywacji wydzielniczej, które mogłyby skorzystać z wczesnego zastosowania laktatora, aby zainicjować i rozwinąć odpowiednią laktację.

Lars Bode, profesor pediatrii i dyrektor Centrum Badań nad Matką i Niemowlęciem (MOMI CORE), Uniwersytet Kalifornijski, San Diego, USA W obliczu wszystkich zmian w praktyce klinicznej musimy wspierać rodziców informacjami opartymi na dowodach naukowych, tak aby wymagali oni odpowiedniego wsparcia w zakresie inicjacji i karmienia piersią w szpitalu w celu zapewnienia długotrwałej, odpowiedniej laktacji.

Wytyczne dla pracowników służby zdrowia: Karmienie piersią i odciąganie pokarmu podczas pandemii COVID-19

W oparciu o aktualne dowody WHO i UNICEF-u ta infografika dostarcza pracownikom służby zdrowia odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia piersią w związku z koronawirusem — zarówno z podejrzewanym, jak i potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 — oraz karmienia piersią lub odciąganiem pokarmu dla noworodków donoszonych lub przebywających na OIOM-ach dla noworodków.

Kliknij tutaj, aby pobrać łatwy do odczytania schemat, który umożliwia szybkie i precyzyjne podejmowanie decyzji wspierających bezpieczne karmienie piersią i odciąganie pokarmu w okresie pandemii COVID-19.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z przydatnymi poradami dotyczącymi budowania pewności siebie podczas karmienia piersią

 

Wpływ czynników ryzyka na rozpoczęcie karmienia piersią

Podczas określania ryzyka opóźnionej aktywacji wydzielania należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Trzy czynniki ryzyka można ocenić jeszcze przed porodem (wiek matki, ciąża, masa ciała), a czwarte — bezpośrednio po porodzie lub w jego trakcie (nieplanowane cesarskie cięcie). Odpowiednia interwencja kliniczna we właściwym czasie może zapewnić matce najlepszą szansę na osiągnięcie jej celów związanych z laktacją. Dlatego matki obciążone ryzykiem powinny być przeszkolone w zakresie potencjalnych wyzwań związanych z karmieniem piersią.

Kliknij tutaj, aby pobrać infografikę na temat 10 czynników ryzyka, które należy wziąć pod uwagę przed porodem i po nim, które mogą mieć wpływ na karmienie piersią lub sukces w produkcji mleka.

 

Poprawa opóźnionego stadium wydzielania siary i mleka przejściowego oraz ograniczenia laktacji u matek z czynnikami ryzyka

Zdolność inicjowania, rozwijania i podtrzymywania ilości produkowanego mleka matki wystarczającej do zaspokojenia potrzeb niemowlęcia zależy od złożonych, wpływających na siebie czynników. Dodatkowo, istnieje wiele matczynych czynników ryzyka związanych z opóźnioną produkcją mleka oraz niewystarczającą laktacją.

W wielu sytuacjach laktacyjnych interwencje nie są uruchamiane, dopóki matka nie zgłosi problemów. Identyfikując matki narażone na opóźnioną lub ograniczoną produkcję mleka, zwłaszcza te z wieloma czynnikami ryzyka, lekarze mogą zwiększyć nadzór nad postępem w karmieniu noworodka i interweniować aktywnie.


Pobierz opracowanie na temat poprawy opóźnionej laktogenezy II oraz ograniczenia laktacji u matek zagrożonych chorobą Jeana Rucka Rhodesa

 

Właściwy wybór: Kluczowy przedział możliwości ustanowienia laktacji i zwiększenia zadowolenia pacjenta

Profesor Diane Spatz, doktor, RN-BC i FAAN, prezentuje oparte na dowodach strategie rozwiązywania problemów dotyczących laktacji u matek, które mogą wpłynąć na osiągnięcie przez matkę celów laktacyjnych.

A call to action Czytaj więcej Breastfeeding education material Czytaj więcej