Wywiad z dr Jacqeline Kent (2014)
Co jest „normą” w odniesieniu do karmienia piersią?

Naukowcy dowiedli, że zachowania matek i niemowląt podczas karmienia piersią mogą bardzo różnić się między sobą. Niniejszy artykuł redefiniuje to, co jest uznawane za „normę” w odniesieniu do karmienia piersią.
Podczas badań zmierzono ilość mleka przyjmowanego w ciągu 24 godzin przez zdrowe niemowlęta w wieku od 1 do 6 miesięcy karmione wyłącznie piersią i rozwijające się zgodnie ze standardami WHO.
Liczba sesji karmienia piersią w ciągu dnia mieściła się w zakresie od 4 do 13. Każda sesja karmienia piersią trwała od 12 do 67 minut. W tym czasie niemowlęta spożywały średnio od 54 ml do 234 ml mleka. Łączna ilość mleka spożytego w ciągu dnia wynosiła od 478 ml do 1356 ml.
Sesja karmienia piersią mogła obejmować karmienie jedną lub obydwoma piersiami, a nawet serię karmień, podczas której po zakończeniu karmienia drugą piersią niemowlę ponownie było karmione pierwszą. Niektóre niemowlęta (30%) zawsze były karmione jedną piersią, niewielka grupa (13%) była zawsze karmiona obydwoma piersiami, a większość (57%) — czasami jedną, a czasami dwiema piersiami.
Najważniejsze wnioski
Zastosowanie strategii porównań podłużnych pozwoliło dr Kent stwierdzić, czy różnice były związane z wiekiem niemowląt. Między pierwszym a trzecim miesiącem życia niemowląt dr Kent odnotowała spadek średniej częstotliwości sesji karmienia (z 7,6 do 6,6 sesji dziennie) i skrócenie średniego czasu trwania każdej sesji karmienia piersią (z 36 do 29 minut) przy jednoczesnym wzroście średniej ilości spożywanego mleka (od 106 do 126 ml).
Między trzecim a szóstym miesiącem częstotliwości i ilość mleka spożywanego podczas każdej sesji karmienia piersią pozostały bez zmian, podczas gdy czas trwania każdej sesji uległ skróceniu do 23 minut. W ciągu całego okresu karmienia wyłącznie piersią (od pierwszego do szóstego miesiąca) łączna ilość mleka spożywana w ciągu dnia utrzymywała się na stałym poziomie.
Zastosowania praktyczne
Dzięki tym badaniom matki mogą uświadomić sobie, że ich nawyki związane z karmieniem piersią nie odbiegają od normy. Mimo wspomnianych różnic odnotowanych podczas badań niemowlęta rozwijały się prawidłowo. Ciekawe jest, że między 1 a 6 miesiącem życia ilość mleka spożywanego przez niemowlę w ciągu dnia nie wzrasta.
Infografika jest dostępna tutaj: „Co jest „normą” w odniesieniu do karmienia piersią?”