Materiały dodatkowe dla matek
Dążymy do tego, aby edukować matki, jak zadbać o to, aby codziennie karmiły niemowlęta wyjątkowym pokarmem, jakim jest mleko matki. Tutaj znajdziesz nasze najnowsze artykuły edukacyjne, w których każda matka znajdzie rzetelne i aktualne informacje na temat karmienia piersią:
E-book „Niezwykłe właściwości mleka matki”
Karmienie piersią jest wyjątkowe, piękne i praktyczne. Mamy nadzieję, że podobnych wrażeń dostarczy Ci nasz e-book dla karmiących mam. Ten interaktywny, elektroniczny przewodnik przeprowadzi Cię przez każdy etap laktacji.
Co jest „standardem” w odniesieniu do karmienia piersią?
Swoją pracą dr Jacqueline Kent, specjalistka w dziedzinie laktacji z Uniwersytetu Australii Zachodniej, udowodniła światu, że „standardy” w kwestii karmienia wyłącznie piersią obejmują całą gamę zachowań. Jej praca koncentrowała się na tym, jak długo niemowlęta są karmione piersią, ile trwa jedna sesja karmienia oraz ile mleka niemowlę pobiera w trakcie jej trwania.
Świadomość istnienia całego wachlarza scenariuszy uznawanych za normalne pomaga matkom zrozumieć, że sposób, w jaki karmią swoje niemowlęta również wpisuje się w normę, choć prawdopodobnie całkowicie różni się od sposobów stosowanych przez ich znajome. Dzięki znajomości zakresu normalnych zachowań wszystkie matki mogą poczuć się pewniej w kwestii karmienia piersią.
Co sprawia, że mleko matki jest tak wyjątkowe?
Mleko matki to źródło życia! Mleko matki to wyjątkowa, fascynująca substancja, a w przypadku każdej matki jest ona nieco inna. Tylko Ty możesz przekazać swojemu dziecku żywe komórki znajdujące się w mleku matki.
Samo mleko matki dostarcza tyle energii, aby w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia masa mózgu niemowlęcia mogła zwiększyć się dwukrotnie! Smak Twojego mleka zmienia się w zależności od tego, co spożywasz.
Co kilka miesięcy naukowcy odkrywają nowe składniki mleka matki − dzięki temu jego badanie to ekscytująca podróż, w której swój udział ma też firma Medela.
Czy Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu?
Matki często pytają, w jaki sposób mogą stwierdzić, że ich niemowlę karmione piersią otrzymuje wystarczającą ilość mleka. W czasach gdy wszystko jest mierzalne, niepewność co do tego, ile mleka otrzymuje dziecko, może być dla niektórych matek źródłem stresu.
Na naszej infografice przedstawiono trzy proste sposoby pozwalające określić, czy Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka: masa ciała, pieluszki i zachowanie niemowlęcia. Jeśli zauważysz oznaki, że nie masz wystarczającej ilości pokarmu, w poniższym artykule znajdziesz opisy sposobów na zwiększenie laktacji.
Wyciek pokarmu: co musisz wiedzieć
Możliwe, że martwisz się o to, dlaczego nie występuje u Ciebie wyciek pokarmu lub czy nie jest on zbyt intensywny, albo czy nie jest to oznaką problemu, jeżeli wyciek mleka z jednej piersi jest większy niż z drugiej. Może to być krępujące lub kłopotliwe, ale jest zupełnie normalne.
Ten artykuł wyjaśnia, jakie są przyczyny wycieku pokarmu po porodzie i jak sobie z tym radzić.
Rozpoczęcie produkcji mleka
Wszystkie matki przechodzą przez ten sam proces laktacji pozwalający stopniowo zwiększać produkcję pokarmu, niezależnie od tego, czy poród odbył się w terminie, czy przedwcześnie. Proces produkcji mleka można podzielić na cztery etapy:
Przygotowanie – rozwój tkanki piersi podczas ciąży
Inicjacja – inicjacja produkcji mleka w ciągu pierwszych kilku dni
Wzrost – zwiększanie produkcji mleka w ciągu pierwszych kilku tygodni
Utrzymanie – utrzymanie produkcji mleka w ciągu kolejnych miesięcy i lat.
Ważne, aby wszystkie matki od samego początku postępowały prawidłowo, ponieważ ma to wpływ na powodzenie laktacji w dłuższym okresie. Dla zagwarantowania odpowiedniej ilości mleka istotne jest karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie oraz późniejsze normalne, częste i skuteczne karmienie piersią
Jak skutecznie odciągać pokarm?
Do uzyskania odpowiedniej ilości mleka wymagane jest jego optymalne usuwanie z piersi. Jeśli niemowlę nie jest w stanie tego zrobić w ciągu kilku pierwszych godzin lub dni, kluczowe jest częste usuwanie mleka poprzez odciąganie.
Po rozpoczęciu laktacji, jeżeli laktator jest używany w celu jej zwiększenia i utrzymania, korzystne jest stosowanie technologii 2-Phase Expression i odciągania podwójnego. Infografika wyjaśnia przyczyny oraz dostarcza wskazówek, które pomogą Ci w wygodnym i wydajnym odciąganiu pokarmu.
Znaczenie mleka matki na OIOM-ie dla noworodków
Jedną z zalet mleka matki jest to, że jego właściwości pomagają przeciwdziałać chorobom u niemowląt, które muszą znaleźć się na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) dla Noworodków. Korzyści zdrowotne płynące z karmienia niemowląt mlekiem matki są proporcjonalne do jego ilości – szczególnie silny korzystny wpływ mleko wywiera w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.
Składniki ochronne i odżywcze zawarte w mleku matki ograniczają ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych przedwczesnymi narodzinami.
Dla delikatnych i chorych wcześniaków liczy się każda kropla mleka matki.
Czy mleko od dawczyni jest równoważne z mlekiem biologicznej matki?
Jeżeli mleko biologicznej matki jest niedostępne, standardowo na OIOMach dla noworodków podaje się pasteryzowane mleko od dawczyń (DHM). Choć zarówno mleko matki, jak i DHM są mlekiem ludzkim, zapewniane przez nie korzyści dla zdrowia są różne.
Mleko matki biologicznej powinno być zawsze podawane w pierwszej kolejności, przed podjęciem decyzji o podaniu DHM. Chociaż mleko DHM jest cennym pokarmem dla chorych niemowląt, ponieważ jest lepsze od mieszanek mlecznych, nie można go uznać za odpowiednik mleka matki biologicznej niemowlęcia.
Wszelkie działania mające na celu wsparcie matek wcześniaków i chorych niemowląt w zakresie inicjacji, rozwijania i utrzymania własnej laktacji na odpowiednim poziomie mają kluczowe znaczenie.