Pozycje do karmienia piersią

Pozycji do karmienia piersią jest kilka. W rzeczywistości nie ma żadnych rygorystycznych zasad – jednak jest kilka wytycznych, które ułatwiają dziecku chwycenie piersi, przełykanie pokarmu oraz wspomagają karmienie piersią jako takie.
Ważne wytyczne

Różne pozycje do karmienia piersią

Mimo że w szkołach rodzenia szeroko omawia się pozycje do karmienia, nie ma dobrych lub złych sposobów karmienia dziecka. Zwykle matki stosują naprzemiennie różne pozycje do karmienia. Warto wypróbować wszystkie, aby sprawdzić, która z nich będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka.

Ważne wskazówki dotyczące wszystkich pozycji do karmienia piersią:

 • Usiądź wygodnie. Aby wywołać odruch wypływu pokarmu, powinnaś się odprężyć.
 • Przytrzymaj dziecko blisko ciała, brzuch przy brzuchu, i podeprzyj ramieniem, które posłuży jako „kołyska”. Jeśli będziesz potrzebować podparcia, połóż ramiona na poduszkach.
 • Umieść coś do picia w zasięgu ręki.
 • Wolną ręką ułóż pierś pionowo lub poziomo zgodnie z ułożeniem ust dziecka.
Różne pozycje

Pozycja kołyski

Kołyska jest najpopularniejszą pozycją do karmienia piersią. Możesz z niej korzystać niemal wszędzie.

To doskonała pozycja dla doświadczonych matek karmiących piersią i starszych dzieci. Początkującym może wydawać się trudna, ponieważ matka nie może zapewnić wystarczającej pomocy dziecku przy chwytaniu piersi.

 1. Upewnij się, że czubek nosa dziecka znajduje się tuż przed Twoją brodawką. Aby chwycić pierś w tej pozycji, dziecko musi nieznacznie odchylić głowę. Ułatwi mu to oddychanie i przełykanie.
 2. Wolną ręką ułóż brodawkę zgodnie z ułożeniem ust dziecka.

Unikaj przysuwania dziecka do piersi, popychając jego główkę. W ten sposób możesz sprawić, że nos dziecka znajdzie się zbyt blisko piersi, a Ty stracisz możliwość widzenia jego twarzy. Usta dziecka powinny być wywinięte.

Pozycja skrzyżowanej kołyski

Pozycja skrzyżowanej kołyski zapewnia optymalne podtrzymanie dziecka podczas nauki karmienia piersią. Kiedy dziecko nauczy się prawidłowo chwytać pierś, możesz zacząć karmić je w pozycji kołyski.

 1. Weź dziecko na ręce w sposób pokazany na rysunku. Twoja dłoń powinna podtrzymywać główkę, a ramię – plecy dziecka. Jeśli podtrzymujesz dziecko prawą ręką, podaj mu lewą pierś i odwrotnie.
 2. Wolną ręką uformuj pierś od dołu. Twoja uformowana pierś będzie doskonale pasować do ust dziecka.

Kiedy dziecko chwyci pierś i zacznie ssać możesz zmienić rękę, którą je podtrzymujesz i ułożyć dziecko w pozycji kołyski.

Pozycja uchwytu

Ta pozycja zapewnia optymalne warunki do chwycenia piersi przez dziecko: możesz łatwo przysunąć je do piersi i widzieć jego twarz podczas karmienia.

Pozycja doskonale nadaje się do karmienia nerwowych dzieci, ponieważ dzięki bliskiemu kontaktowi z Twoim ciałem dziecko czuje się bezpiecznie.

Świetnie też sprawdza się przy karmieniu sennych dzieci. Wystarczy, że ułożysz dziecko obok siebie w niemal siedzącej pozycji.

 1. Jeśli podtrzymujesz dziecko lewą ręką, podaj mu lewą pierś i odwrotnie.
 2. Twoja dłoń powinna podtrzymywać główkę, a ramię – plecy dziecka.
 3. Stopy dziecka powinny znajdować się między Twoimi plecami a oparciem fotela. Ciało dziecka powinno być zgięte pod kątem 90°.

Leżenie na boku

To wygodna pozycja dla doświadczonych matek karmiących piersią, najczęściej stosowana w nocy. Dla początkujących jest dość trudna.

 1. Połóż dziecko obok siebie, brzuszkiem w kierunku Twojego brzucha.
 2. Dziecko powinno leżeć „w dół od Twojej piersi” (brodawka powinna dotykać nosa dziecka). Podeprzyj plecy dziecka ręcznikiem lub poduszką.
 3. Dziecko wyczuje brodawkę i przechyli się w jej kierunku (to pozwoli mu trzymać nos z dala od piersi, umożliwiając swobodne oddychanie i prawidłowe przełykanie, a także pozwoli Wam patrzeć sobie w oczy).

 

 

 

Przydatne produkty
Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Co rozumie się przez przystawianie dziecka do piersi?

Czytaj więcej

Zalety korzystania z laktatora

Czytaj więcej