Pielęgnacja bolących i popękanych brodawek

Mimo że pewna wrażliwość brodawek przez kilka pierwszych dni karmienia piersią jest zjawiskiem normalnym, karmienie nie powinno sprawiać bólu. Brodawki mogą stać się bolące, jeśli dziecko nie chwyta i nie puszcza piersi prawidłowo lub jest karmione w nieodpowiedniej pozycji. Jeśli odczuwasz ból, skontaktuj z konsultantem laktacyjnym.
Pierwsze tygodnie

Pierwsze dwa tygodnie karmienia piersią

Kiedy zaczniesz karmić piersią, Twoje brodawki zostaną poddane działaniu silnego podciśnienia. Obciążenie powodowane przez 10–12 sesji karmienia piersią w ciągu każdych 24 godzin może prowadzić do podrażnienia, a nawet bólu brodawek. Twoje brodawki szybko się przystosują i uczucie podrażnienia minie. Upewnij się, że Twoje dziecko od początku prawidłowo chwyta pierś i zadbaj o właściwą pielęgnację brodawek.

Pielęgnacja brodawek

Pielęgnacja brodawek

Nie musisz myć piersi ani brodawek w specjalny sposób przed lub po nakarmieniu dziecka. Wystarczy opłukać je czystą wodą w trakcie codziennej kąpieli lub prysznica. Unikaj stosowania mydła, środków dezynfekujących i innych substancji, które mogą wysuszyć lub uszkodzić skórę, brodawkę lub otoczkę. Już podczas ciąży otaczające brodawkę gruczoły Montgomery'ego zaczynają wydzielać naturalny olejek, który nawilża skórę i zapobiega namnażaniu się bakterii. Pozostaw tę naturalną wydzielinę, aby spełniała swoje zadanie.

W ramach codziennej pielęgnacji po karmieniu możesz odciągnąć kilka kropel mleka, wmasować je delikatnie w skórę i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wysuszona lub uszkodzona, możesz nanieść na brodawkę i otoczkę naturalny, oczyszczony wosk na bazie wełny, znany jako lanolina. Lanolina przyspiesza gojenie ran w środowisku wilgotnym.

Unikaj wszelkich nieoddychających, sztucznych wkładek w biustonoszu.

Bolące brodawki

Obolałe i popękane brodawki podczas karmienia piersią

Brodawki nie bolą ani nie pękają bez powodu. Jak najszybciej poszukaj pomocy, aby rozwiązać ten problem. Jeśli ból jest silny, możliwe, że konieczne będzie czasowe przerwanie karmienia piersią. Podczas takiej przerwy konieczne będzie odciąganie pokarmu, aby uniknąć obrzęku oraz podtrzymać laktację. Twój konsultant laktacyjny może udzielić Ci informacji na temat korzystania z laktatora, ręcznego odciągania pokarmu oraz metod karmienia zastępczego, abyś przez ten czas mogła karmić swoje dziecko.

Aby wspomóc gojenie, po wyschnięciu mleka wmasowanego w brodawki i otoczkę możesz zastosować maść na brodawki lub modyfikowaną lanolinę. Jako najpewniejszą zaleca się modyfikowaną lanolinę. Unikaj maści, które muszą zostać starte przed karmieniem dziecka, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej podrażnisz skórę. Osłony piersi pomogą Ci ochronić bolące lub popękane brodawki pomiędzy kolejnymi sesjami karmienia.

W niektórych przypadkach przyczyną podrażnienia brodawek może być grzybica. Jeśli podejrzewasz, że masz grzybicę, skontaktuj się ze swoim lekarzem i porozmawiaj z nim na temat farmakoterapii dla Ciebie i Twojego dziecka.

Karmienie piersią nie powinno być bolesne. Jeśli masz problemy z piersiami bądź odczuwasz ból lub podrażnienie brodawek, skontaktuj się z konsultantem laktacyjnym.

 

Przydatne produkty
Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Obrzęk piersi

Czytaj więcej

Pozycje do karmienia piersią

Czytaj więcej