Poznawanie noworodka

Oto moment, na który z niecierpliwością czekałaś przez ostatnie dziewięć miesięcy: nareszcie możesz zobaczyć i poznać swoje dziecko! Co ono widzi, słyszy i czuje? Jakie są Twoje uczucia względem dziecka? Jak nawiązać między Wami więź?
Wygląd dziecka

Jak wygląda noworodek?

Na pierwszy rzut oka noworodki wyglądają dziwnie: są pomarszczone, mają wydłużoną głowę, a nawet siniaki po porodzie. Mogą nawet mieć tak zwane „uszczypnięcia bociana” – czerwone ślady, które znikną w ciągu kilku dni. Ich ręce i nogi mogą mieć niebieskawy odcień. To absolutnie normalne. W ciągu kilku kolejnych dni ich skóra wygładzi się, głowa będzie bardziej zaokrąglona, a maź płodowa – mazista substancja pokrywająca skórę dziecka w Twoim łonie – zniknie.

Zmysły dziecka

Co widzi, słyszy i czuje noworodek?

Od momentu narodzin dziecko widzi wszystko w bieli, czerni i szarościach, ale potrafi skupić swój wzrok na przedmiotach oddalonych nie więcej niż 25 centymetrów od twarzy. Widzi Twoją twarz, kiedy trzymasz je na rękach, może nawet zatrzymać na niej wzrok na kilka chwil.

Noworodki dobrze słyszą, a głośne dźwięki mogą je przerazić. Najbardziej lubią łagodny głos. Twoje dziecko z pewnością rozpozna Twój. Mówienie do dziecka pomoże Ci nawiązać z nim więź, co jest ważne dla przyszłych umiejętności socjalnych. Nieważne, co będziesz mówić – dziecko i tak będzie reagować na ton, a najbardziej lubi łagodne, śpiewne głosy.

Twoje dziecko potrafi już chwytać. Spróbuj dotknąć jego dłoni lub połaskotać stópkę.

Noworodki czują również zapachy – rozpoznają zapach Twojego ciała, dzięki któremu czują się bezpiecznie. Bezpośrednio po porodzie połóż dziecko na brzuchu i nakarm je zanim wybierzesz się pod prysznic.

Jak najczęściej baw się i rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Noworodki uwielbiają być przytulane, ponieważ przywykły do ograniczonej przestrzeni w Twoim brzuchu i przytulanie sprawia, że czują się bezpiecznie.

Kontakt „skóra do skóry”

Bezpośredni kontakt „skóra do skóry” z noworodkiem

Dla noworodków dotyk jest niezwykle istotny – właśnie dlatego tuż po urodzeniu dziecko jest kładzione na brzuchu matki. Ten bezpośredni kontakt „skóra do skóry” pozwala utworzyć więź między matką a dzieckiem i uspokoić je, kiedy płacze. Pamiętaj, że Twoje dziecko uwielbia być dotykane i że ma to bardzo duży wpływ na jego rozwój emocjonalny.

Tworzenie więzi z noworodkiem

Eksperci określają więź jako bardzo silne uczucie przywiązania do dziecka. Możesz odczuwać wszechogarniające poczucie miłości i oddania oraz silną potrzebę opieki i ochrony. Taka więź jest bardzo indywidualna i nie zawsze jest odczuwana natychmiast po porodzie. Pamiętaj, że Twoje dziecko to nowa osoba i mimo że jest urocza, na jej poznanie musisz poświęcić trochę czasu. Prawdziwa więź między rodzicem a dzieckiem rozwija się i wzmacnia poprzez troskliwą opiekę nad dzieckiem.

Oboje rodzice muszą przyzwyczaić się do opieki nad dzieckiem – do przebywania blisko dziecka, rozmawiania z nim, przytulania i całowania. To sprawia, że rodzice nabierają pewności siebie, a dziecku zapewnia doskonały pod względem emocjonalnym start w życie. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, porozmawiaj ze specjalistą lub położną.

 

Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Powrót z dzieckiem do domu: czego można oczekiwać?

Czytaj więcej

Pomoc konsultanta laktacyjnego

Czytaj więcej