Zmiany kobiecych piersi od momentu zajścia w ciążę po odstawienie dziecka od piersi

Podczas ciąży i karmienia Twoje piersi znacznie się zmienią, aby dostosować się do naturalnej dla Twojego ciała produkcji mleka dla dziecka. W czasie ciąży zmiany hormonalne przygotowują Twoje piersi do produkcji mleka. Po porodzie dodatkowe hormony inicjują produkcję mleka w dużych ilościach.
Ciąża

Zmiany piersi w trakcie ciąży

W czasie ciąży hormony stymulują wzrost tkanki gruczołowej w piersiach, przez co piersi stają się większe. Brodawki są bardziej wrażliwe, a skóra wokół nich oraz otoczki ciemnieje. Gruczoły Montgomery'ego (guzki na otoczce) powiększają się i zaczynają wydzielać płyn nawilżający okolice brodawki sutkowej.

W drugim trymestrze ciąży Twoje piersi zaczną produkować pierwsze mleko zwykle wchłaniane od razu przez Twoje ciało. W przypadku niektórych kobiet produkcja pierwszego mleka jest zauważalna, ale nie jest to regułą. W każdym przypadku będziesz produkować tyle mleka, ile będzie potrzebować Twoje dziecko i ile będziesz w stanie.

Być może martwisz się wielkością swoich piersi – czy nie są za małe lub przeciwnie, za duże? U większości kobiet piersi powiększają się w czasie ciąży, ale ich wielkość nie ma znaczenia – każda kobieta, bez względu na to, czy ma małe czy duże piersi może z powodzeniem karmić piersią.

Po porodzie

Zmiany po porodzie

Trzy do pięciu dni po porodzie nadejdzie taki dzień, w którym Twoje piersi będą twarde, zaczerwienione i gorące. Jest to wynik fizjologicznej reakcji na spadek poziomu hormonów produkowanych przez łożysko. Krążenie krwi w piersiach będzie bardziej intensywne, wzrośnie też ilość płynu limfatycznego w okolicach piersi. Niewielkie ilości siary produkowane w pierwszych dniach po porodzie w ciągu 10 do 14 dni zostaną zastąpione dojrzałym mlekiem.

Jeśli Twoje piersi będą nadmiernie twarde i będą powodowały dyskomfort, powiedz o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Taki fizjologiczny obrzęk piersi nie jest w tym czasie czymś niezwykłym i zawsze warto mu ulżyć.

Laktacja/odstawienie dziecka od piersi

Zmiany podczas laktacji

W przybliżeniu w pierwszych trzech miesiącach za produkcję mleka odpowiedzialna jest prolaktyna. W tym czasie możesz czuć, że Twoje piersi są pełne przed karmieniem. Po upływie około trzech miesięcy produkcja mleka zacznie być zależna od ilości pokarmu pobieranej przez Twoje dziecko, w wyniku czego uczucie pełności minie, a Ty będziesz produkować tyle mleka, ile potrzebuje Twoje dziecko.

Zmiany po odstawieniu dziecka od piersi

Po odstawieniu dziecka od piersi wszystkie zmiany, jakie miały miejsce podczas ciąży i laktacji ustąpią. Dodatkowa, produkująca mleko tkanka gruczołowa nie będzie już potrzebna, zaś Twoje piersi wrócą do niemal takiego samego stanu, w jakim były przed ciążą.

Wszystkie piersi są inne. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą lub konsultantem laktacyjnym.

 

Przydatne produkty
Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Symptomy ciąży i zmiany zachodzące w ciele

Czytaj więcej

Odżywianie i suplementy w czasie ciąży

Czytaj więcej