Plan porodu i karmienie piersią

Omówienie i opracowanie planu porodu z partnerem, położną i lekarzem to świetny sposób na wyrażenie swoich oczekiwań i życzeń dotyczących porodu. Zapoznaj się z najczęściej stosowanymi metodami, aby dowiedzieć się więcej na temat dobrych praktyk i możliwości wyboru, a także określić własne oczekiwania. Tworząc plan porodu, nie zapomnij o karmieniu piersią.
Ubranka dla dzieci

Czym jest plan porodu?

Pomyśl o planie porodu jak o liście życzeń dotyczących samego porodu, momentu przyjścia dziecka na świat oraz czasu tuż po nim (połogu). Porozmawiaj z partnerem o swoich oczekiwaniach względem porodu, a następnie omów z lekarzem stosowane w szpitalu metody opieki. Określ swoje wymagania co do leków przeciwbólowych i pozycji, w jakiej chcesz rodzić, oraz co do postępowania w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia lub w przypadku wystąpienia komplikacji.

Nie zapomnij o karmieniu piersią. Przyjazne dla dziecka (i oparte na badaniach naukowych) praktyki w zakresie karmienia piersią, takie jak bezpośredni kontakt fizyczny z dzieckiem tuż po porodzie lub stałe przebywanie z dzieckiem, sprawią, że będziesz mieć wiele okazji do wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią.

Zapytaj w szpitalu o przykładowe plany porodu, z których możesz skorzystać. Jednak w żadnym planie nie można wcześniej przewidzieć, jak potoczy się poród. Z tego powodu musisz być otwarta na zmiany. Potraktuj swój plan porodu jako narzędzie do komunikacji, które pozwoli Ci poprowadzić rozmowę i zbudować zaufanie między Tobą a osobami, które będą się Tobą opiekować.

Zalety planu porodu

  • Indywidualny plan porodu pozwala zachować przejrzystość działań. Dzięki niemu wszyscy – Twój partner, lekarz i położna – znają Twoje życzenia.
  • Będziesz wcześniej wiedzieć, które z Twoich oczekiwań są możliwe do zrealizowania, a które nie, dzięki czemu będziesz mieć czas, aby się dostosować. Podczas omawiania planu z innymi możesz odkryć nowe rozwiązania.
  • Jeśli podczas porodu nastąpi zmiana personelu, plan porodu pomoże im szybciej zapoznać się z Twoim przypadkiem.
  • Plan pomaga stworzyć idealne warunki wstępne do rozpoczęcia karmienia piersią po porodzie.
Karmienie

W Internecie znajdziesz wiele przykładowych planów porodu. Poświęć chwilę na stworzenie własnego planu – sama lub z partnerem. Dzięki dobremu planowi poród może okazać się przyjemnym zaskoczeniem.

 

Przydatne produkty
Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Miejsce porodu: szpital, dom narodzin czy własny dom?

Czytaj więcej

Co zabrać do szpitala na poród?

Czytaj więcej