Mleko matki czy mieszanka mleczna

Zgodnie z naturą dzieci powinny być karmione piersią, a mleko matki nie tylko zapewnia im niezbędnych składników odżywczych, ale również wspomaga odporność oraz rozwój systemu immunologicznego i mózgu. Powinnaś jednak wiedzieć, dlaczego karmienie dziecka mieszanką mleczną może wpłynąć na powodzenie karmienia piersią.
Zalecenia

Zalecenia

Jest wiele czynników, które zachęcają kobiety do karmienia piersią. Jeśli zamiast mieszanki mlecznej wybierzesz karmienie piersią, przyniesie to wiele korzyści Tobie i Twojemu dziecku. I oczywiście karmienie piersią pozwoli Ci oszczędzić znaczną ilość pieniędzy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i inne organizacje zalecają wyłączne stosowanie pokarmu naturalnego przez pierwszych sześć miesięcy, chyba że istnieją medyczne przyczyny, dla których konieczne jest stosowanie mieszanki. Twoje ciało jest stworzone, aby dawać życie. Nosiłaś swoje dziecko pod sercem przez dziewięć miesięcy, a teraz możesz karmić je swoim mlekiem – jedynym naturalnym i kompletnym pokarmem dla ludzkich dzieci. Żadna mieszanka mleczna nie jest w stanie dorównać unikalnym właściwościom mleka matki.

Pierwsze dwa tygodnie

Karmienie piersią w pierwszych dwóch tygodniach

W ciągu kilku pierwszych dni po porodzie niektóre matki boją się, że ich dzieci nie dostają wystarczającej ilości mleka. Well-meaning friends and family may suggest that your baby be fed formula until your milk ‘comes in’. Ale w rzeczywistości żołądek noworodka jest tak mały (wielkości kulki do gry), że mieści jednorazowo około łyżeczki płynu. W przybliżeniu produkujesz właśnie taką ilość siary (pierwszego mleka), a Twoje dziecko w pierwszych dniach życia nie potrzebuje więcej.

Kilka dni po porodzie siara zmieni się w mleko przejściowe (co nazywane jest napływem mleka), a następnie w ciągu kolejnych siedmiu do dziesięciu dni w mleko właściwe. Karmienie dziecka butelką lub mieszanką może zaburzyć laktację, a tym samym wpłynąć na powodzenie karmienia piersią.

Jeśli masz pytania związane z laktacją, nie wahaj się i skontaktuj ze specjalistą lub konsultantem laktacyjnym.

 

Przydatne produkty
Przydatne produkty
Więcej informacji
Więcej informacji

Symptomy ciąży i zmiany zachodzące w ciele

Czytaj więcej

Zmiany kobiecych piersi od momentu zajścia w ciążę po odstawienie dziecka od piersi

Czytaj więcej