Przegrzanie w czasie ciąży i po porodzie: Co zrobić, aby się ochłodzić

W czasie ciąży i karmienia piersią matka może odczuwać ciepło i dyskomfort z powodu zmian hormonalnych stymulujących produkcję mleka. Jak powstrzymać nocne poty i uderzenia gorąca, aby zapewnić matce i dziecku chłód i lepsze samopoczucie?

Pregnant woman on yoga mat

Poszczególne etapy karmienia piersią są dobrze znane, ale nie zawsze mówimy o nocnych poporodowych potach czy uderzeniach gorąca w ciąży. Nie musisz się martwić, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych problemów. Temperatura ciała ciężarnej matki może wzrosnąć o jeden stopień Celsjusza1, co może powodować dyskomfort i pocenie. W czasie ciąży nawet 35% kobiet doświadcza uderzeń gorąca, a 29% nadal doświadcza ich także po porodzie2. Jeśli Twoja temperatura ciała nie pozwala Ci zasnąć w nocy, może pocieszy Cię świadomość, że nie tylko Ty zmagasz się z tym problemem.

Co powoduje, że nocą się pocisz i odczuwasz uderzenia gorąca?

Wzrost poziomu hormonów ciążowych krążących w organizmie, takich jak progesteron i prolaktyna, może spowodować wzrost temperatury ciała w spoczynku3. To może sprawiać, że w dzień jest Ci gorąco, a w nocy się pocisz. Zwiększony przepływ krwi w okolicy piersi w tym czasie również może powodować dyskomfort i pocenie się we wczesnym okresie ciąży. A ilość tkanki tłuszczowej i osocza, wzrastająca w siódmym tygodniu ciąży4, może być kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za wyższą temperaturę.  

Wyższa temperatura ciała jest normalna w czasie ciąży i po porodzie

Badania naukowe wykazały, że temperatura skóry piersi wzrasta o kolejny stopień Celsjusza po przyjściu dziecka na świat1. Może to prowadzić do dalszych poporodowych uderzeń gorąca i dyskomfortu (które łatwo pomylić z gorączką) utrzymujących się zwykle do sześciu tygodni po porodzie. Badania z udziałem kobiet karmiących piersią wykazały również podwyższoną temperaturę skóry piersi5 oraz zwiększony przepływ krwi w okresie karmienia piersią6. Wszystko to może przyczynić się do pojawienia się uczucia gorąca i dyskomfortu, które jest doskonale znane tak wielu kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
 
Być może zastanawiasz się, jak długo trwa okres pocenia się po porodzie? Cóż, nie ma precyzyjnej daty rozpoczęcia lub zakończenia – każda mama doświadczy czegoś inaczej. Wiemy jednak, że wzrost temperatury ciała jest korzystny dla dziecka.

Korzyści dotyczące karmienia piersią

Zwiększony przepływ krwi w Twoich piersiach może czasem powodować dyskomfort, ale umożliwia także produkcję optymalnej ilości mleka potrzebnej do nakarmienia dziecka. Przepływ krwi utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez cały okres karmienia piersią, a następnie szybko wróci do poziomu sprzed ciąży7
 
Otoczka brodawki jest jeszcze cieplejsza niż reszta tkanki piersi, ale to właśnie to ciepło pomaga niemowlęciu ją zlokalizować i rozpocząć pobieranie pokarmu8
 
Co więcej, płacz dziecka może również wywołać wzrost temperatury otoczki9, dzięki czemu mleko jest gotowe do wypłynięcia, gdy przystawisz dziecko do piersi.

Czy możesz coś zrobić, żeby zapobiec poceniu się?

Istnieje wiele prostych kroków, które można podjąć, aby zapobiec przegrzaniu i poceniu się podczas karmienia lub w czasie ciąży. Możesz zacząć po prostu od picia większej ilości wody i zasłonięcia okien albo przebywania w cieniu w celu ułatwienia regulacji temperatury w ciągu dnia.

Chłodny prysznic rano i wieczorem może również pomóc obniżyć temperaturę, a otwarcie okna na noc pozwala wpuścić chłodne powietrze i ograniczyć pocenie się w nocy.

Luźne, lekkie i oddychające ubrania również mogą zdziałać cuda, a nasze biustonosze Keep Cool™ pomogą Ci złagodzić dyskomfort. Ich konstrukcja ze specjalnymi, przewiewnymi, dzianinowymi strefami, które umożliwiają cyrkulację powietrza, ogranicza pocenie się po porodzie i pomaga dłużej utrzymać uczucie świeżości.  
 
Technologia Quick Dry zastosowana w naszych tkaninach pochłaniających wilgoć pozwala odprowadzić pot, kiedy zaczynasz odczuwać przegrzanie. Z drugiej strony 4-kierunkowa technologia Adaptive Stretch™ umożliwia dopasowanie do zmieniającego się ciała – począwszy od ciąży aż po karmienie piersią, zapewniając delikatne podparcie i komfort. Nasze biustonosze nie mają fiszbin i są bezszwowe. Dzięki temu są one miękkie w dotyku, lekkie i nie uciskają wrażliwych części piersi. 
 
Seria Keep Cool™ obejmuje różne modele biustonoszy, dzięki czemu na pewno znajdziesz model idealnie dopasowany do Ciebie: 
 

Źródła

1 Burd LI et al. The relationship of mammary temperature to parturition in human subjects. Am J Obstet Gynecol. 1977; 128(3):272–278.

2 Thurston RC et al. Prospective evaluation of nighttime hot flashes during pregnancy and postpartum. Fertil Steril. 2013; 100(6):1667–1672.

3 Moghissi KS et al. A composite picture of the menstrual cycle. Am J Obstet Gynecol. 1972; 114(3):405–418.

4 Clapp JF et al. Maternal physiologic adaptations to early human pregnancy. Am J Obstet Gynecol. 1988; 159(6):1456–1460.

5 Kimura C, Matsuoka, M. Changes in breast skin temperature during the course of breastfeeding. J Hum Lact. 2007; 23(1):60–69.

6 Janbu T et al. Blood velocities to the female breast during lactation and following oxytocin injections. J of Developmental Physiology. 1985; 7(6):373–380.

7 Thoresen M, Wesche, J. Doppler measurements of changes in human mammary and uterine blood flow during pregnancy and lactation. Acta Obstet Gynecol Scand. 1988; 67(8):741–745.

8 Zanardo V, Straface, G. The higher temperature in the areola supports the natural progression of the birth to breastfeeding continuum. PLoS One. 2015; 10(3):e0118774.

9 Vuorenkoski V et al. The effect of cry stimulus on the temperature of the lactating breast of primipara. A thermographic study. Experientia. 1969; 25(12):1286–1287.

Powiązane artykuły
Powiązane produkty