Jaka jest różnica pomiędzy laktatorami z systemem zamkniętym i otwartym?
Poznaj fakty o odciągaczach pokarmu z systemem zamkniętym i otwartym, aby móc podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru laktatora i odciągania mleka dla dziecka
Jeżeli rozważasz zakup lub wynajem laktatora i zaczęłaś już rozglądać się za konkretnym modelem, być może spotkałaś się z terminami „system zamknięty” i „system otwarty”. Co jednak znaczą te opisy? Czy powinnaś zwracać na nie uwagę? Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć…
Co oznacza system otwarty i system zamknięty?
Ogólnie rzecz biorąc, terminy te dotyczą obecności lub braku bariery (czyli separatora mediów) pomiędzy laktatorem a odciągniętym pokarmem.
Laktator wyposażony w taką barierę określany jest jako system zamknięty, ponieważ jego konstrukcja zostaje oddzielona od mleka. Bariera zapobiega przedostawaniu się pokarmu do mechanizmu odciągacza na skutek przepełnienia, a także zapewnia, że mleko matki transportowane jest w sposób higieniczny.
Laktator z układem otwartym nie posiada bariery – pamiętaj jednak, że ryzyko zanieczyszczenia jest bardzo niewielkie, nawet w przypadku odciągaczy tego typu.
Czym jest zabezpieczenie przed przepełnieniem?
Warto podkreślić, że pojęcia „systemu zamkniętego” oraz „systemu otwartego” nie stanowią definicji klinicznych ani medycznych, a producenci laktatorów mogą stosować je na różne sposoby.
Z tego względu w firmie Medela preferujemy termin „zabezpieczenie przed przepełnieniem”, ponieważ najważniejszym celem bariery jest właśnie to: zapobieganie przelewaniu się pokarmu oraz przedostawaniu się go do wewnątrz laktatora.
Ponadto w rzeczywistości nie istnieją całkowicie zamknięte systemy – aby możliwe było wytwarzanie podciśnienia, konieczny jest przepływ powietrza do wewnątrz i na zewnątrz laktatora.
Gdzie znajduje się bariera?
Jej położenie różni się w zależności od modelu, jednak najczęściej barierę znaleźć można pomiędzy rurkami a silniczkiem lub pomiędzy konektorem a rurkami.
Druga z wymienionych opcji staje się coraz powszechniejsza w laktatorach nowej generacji, ponieważ taka konstrukcja nie tylko zapobiega przepełnieniu, ale także chroni rurki odciągacza.
Jakie są zalety konektorów Medela nowej generacji?
Zabezpieczenie przed przepełnieniem wewnątrz konektora oznacza możliwość odciągania w wygodniejszej, leżącej pozycji – nawet wtedy masz pewność, że odciągnięty pokarm nie przedostanie się do przewodów. To duża zaleta, ponieważ komfort i odprężenie wspomagają przepływ mleka. Więcej informacji na temat optymalnego przebiegu sesji odciągania znajdziesz w naszym artykule zawierającym wskazówki dotyczące odciągania pokarmu.
Dla zabieganych mam nie bez znaczenia będzie także łatwiejsze czyszczenie i utrzymanie tego typu laktatorów. Ponieważ zabezpieczenie przed przepełnieniem ogranicza ryzyko przedostawania się wilgoci do przewodów, nie trzeba tak często myć i dezynfekować urządzenia.
Konektory Medela nowej generacji są także proste i intuicyjne w montażu. Bariera przyjmuje formę łatwej w obsłudze, elastycznej membrany, którą można umieścić tylko w jednym położeniu wewnątrz konektora.
Same konektory umożliwiają także łatwe czyszczenie i zawierają możliwie najmniejszą liczbę elementów wymagających mycia i dezynfekcji. Jak zwykle w przypadku produktów firmy Medela, wszystkie części wykonane z tworzyw sztucznych nie zawierają BPA i spełniają wymagania międzynarodowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa.
Co robić, jeżeli w rurkach laktatora znajduje się wilgoć?
Jeżeli w rurkach laktatora z systemem zamkniętym widoczna jest wilgoć, przyczyną jest najprawdopodobniej kondensacja. Może dojść do niej, kiedy elementy urządzenia nie są całkowicie suche podczas odciągania.
Jeśli zauważysz kropelki wody w przewodach laktatora, konieczne będzie ich czyszczenie i dezynfekcja lub wymiana zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi produktu.
Czy wszystkie laktatory z systemem zamkniętym są takie same?
Choć wielu producentów laktatorów deklaruje stosowanie zamkniętych systemów, produkty te nie są jednakowe. Niewystarczająco dopracowana konstrukcja odciągacza pokarmu z systemem zamkniętym może nawet ograniczyć ilość uzyskiwanego mleka albo zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia.
System zamknięty nie stanowi automatycznej gwarancji lepszej higieny. Rozwój bakterii i pleśni wynika najczęściej z niewystarczającego czyszczenia, dlatego zaniedbywany laktator z systemem zamkniętym wciąż narażony jest na obecność drobnoustrojów. Konstrukcja każdego laktatora jest inna, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami czyszczenia dostarczonymi przez producenta.
System zamknięty nie zawsze oznacza też lepszą wydajność. W przypadku produktów niektórych producentów zastosowanie systemu zamkniętego odbywa się kosztem efektywności odciągania.
Co wyróżnia laktatory firmy Medela?
Laktatory Medela są urządzeniami medycznymi, które zostały opracowane i udoskonalone poprzez dziesięciolecia badań naukowych, aby spełniać rygorystyczne normy w zakresie jakości i bezpieczeństwa.
Medela nie poprzestaje jednak na wypełnianiu przepisowych wymagań; przeprowadzamy także kliniczne testy produktów z udziałem mam. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze wyroby są skuteczne oraz zaspokajają potrzeby rodziców i dzieci.
Wszystkie nasze laktatory nowej generacji wyposażyliśmy w barierę zapewniającą zabezpieczenie przed przepełnieniem, aby zapewnić Ci poczucie odprężenia i komfortu podczas odciągania pokarmu. Pamiętaj: zadowolona mama to większa ilość mleka i szczęśliwe niemowlę!