Porady dla karmiących i pracujących mam
Wiele świeżo upieczonych Mam z trudem łączy obowiązki zawodowe i potrzeby dzieci. Chcą wrócić do pracy lub na uczelnię, ale jednocześnie chcą zapewnić dzieciom korzyści odpornościowe, odżywcze i emocjonalne związane z karmieniem piersią. Nie zawsze jest to łatwe. Na szczęście przy odpowiednim planowaniu i pewnej determinacji jest to jak najbardziej możliwe!
Odciąganie pokarmu – czym się kierować dobierając model laktatora do własnych potrzeb
Na rynku dostępnych jest wiele modeli laktatorów. Firma Medela oferuje szeroką gamę urządzeń wyposażonych w funkcje dostosowane do stylu życia i potrzeb kobiet. Pełną ofertę naszych laktatorów znajdziesz tutaj. Ponieważ je produkujemy, jesteśmy rzecz jasna przekonani, że nie ma lepszych. Od laktatorów ręcznych po skomputeryzowane modele niewymagające użycia rąk, których możesz używać nawet trenując do triatlonu (ok, z triatlonem może nieco przesadziliśmy…). W każdym przypadku wybierając laktator odpowiedni do własnych potrzeb musisz rozważyć kilka istotnych kwestii:
- Jak długo zamierzasz karmić dziecko piersią? Teraz pewnie jesteś jeszcze na urlopie macierzyńskim. Jeśli jednak chcesz nadal podawać dziecku Twoje mleko po powrocie do pracy, będziesz musiała odciągać pokarm częściej, niż robiłaś to do tej pory. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, co jest najlepszym rozwiązaniem oraz celem, do którego należy dążyć.
- Niezależnie od tego jak długo chcesz karmić dziecko piersią, zastanów się jak będzie wyglądać Twoje życie w całym tym okresie, a nie tylko w pierwszych tygodniach lub miesiącach. Ułatwi Ci to wybór laktatora, który najlepiej odpowiadać będzie Twoim potrzebom nie tylko dziś, ale również w przyszłości. Elektryczne laktatory Medela posiadają 2-letnią gwarancję.
- Jak często będziesz musiała odciągać pokarm? Zastanów się ile razy w tygodniu Ty lub Twój partner zmierzacie podawać dziecku Twoje mleko z butelki. Jeśli Twój partner będzie karmić dziecko częściej niż dwa dni w tygodniu, warto zdecydować się na laktator umożliwiający odciąganie pokarmu z obydwu piersi jednocześnie. Wynika to z faktu, że im częściej korzystasz z laktatora, w tym większym stopniu polegasz na jego zdolności do skutecznego opróżniania piersi i podtrzymywania laktacji. Gdy karmisz wyłącznie piersią, dziecko radzi sobie z tym doskonale. Jednak gdy regularnie pije Twoje mleko z butelki, musisz częściej sięgać po laktator, żeby utrzymać odpowiedni poziom produkcji mleka. W tabeli przedstawiono wszystkie modele laktatorów Medela dostępne w Polsce. Pomoże Ci ona wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające na Twoje potrzeby związane z pracą zawodową i trybem życia.
- Gdzie zamierzasz odciągać pokarm? Poszukaj lekkiego, przenośnego i cichego laktatora, który umożliwi Ci odciąganie mleka w dowolnym miejscu: na uczelni, w pracy, w domu, czy gdziekolwiek indziej.
Wybór odpowiedniego miejsca
W wielu krajach firmy mają obowiązek zapewnić matkom karmiącym piersią odpowiednie pomieszczenie, w którym mogą odciągać pokarm w godzinach pracy. Zapytaj pracodawcę o pomieszczenie do karmienia piersią, wolny gabinet lub inne zapewniające prywatność miejsce, z którego mogłabyś korzystać. Nie powinnaś odciągać pokarmu w toalecie. Większość pracodawców chętnie spełni Twoje potrzeby w zakresie odciągania pokarmu, zwłaszcza jeśli zaproponujesz harmonogram, który nie zakłóci Twojego dnia pracy. Aby utrzymać stały poziom laktacji, powinnaś odciągać pokarm z taką samą częstotliwością, z jaką karmiłabyś dziecko przebywając z nim w domu.
Przechowywanie odciągniętego pokarmu w pracy
Mleko kobiece można przechowywać w woreczkach lub butelkach w lodówce lub zamrażarce dostępnej w miejscu pracy. Pamiętaj tylko, żeby zawsze wyraźnie opisać zawartość pojemników – pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień! Jeśli takie rozwiązanie wydaje Ci się krępujące, możesz nosić do pracy torbę termoizolacyjną z wkładami chłodzącymi i przechowywać w niej odciągnięty pokarm.
Z pewnością nie umknie to uwagi niektórych współpracowników, ale jeśli podejdziesz do sprawy ze spokojem i dystansem, zrozumieją. Możesz na przykład przykleić na torbie zdjęcie malucha, a obok nalepkę z uśmiechniętą buzią i podpisem: „Mleko Marysi”. Jeśli masz możliwość wyboru, zamiast zamrażać lepiej przechowuj pokarm w lodówce, zwłaszcza jeśli zamierzasz wykorzystać go w ciągu kilku kolejnych dni. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak długo można przechowywać odciągnięte mleko, klinkij tutaj.
Rozmowa ze współpracownikami o odciąganiu pokarmu
Jeśli nigdy wcześniej nie karmiłaś piersią, możesz obawiać się reakcji Twoich współpracowników. W większości przypadków nie masz się czym martwić. Nie traktuj laktatora jako przykrego obowiązku lub czegoś, za co powinnaś przepraszać. Jeśli ktoś zapyta, wytłumacz dlaczego odciągasz pokarm, prowadząc rozmowę w lekkim tonie. Podziękuj współpracownikom za pomoc w okresie, w którym przebywałaś na urlopie macierzyńskim i powiedz jak bardzo doceniasz pracę w przyjaznym środowisku. To, co robisz leży w najlepszym interesie Twojego pracodawcy i współpracowników, ponieważ zdrowsze i bardziej inteligentne dzieci wyrastają na zdrowszych i bardziej inteligentnych ludzi, co przynosi korzyści gospodarce i zmniejsza obciążenie systemu opieki zdrowotnej. Bądź dumna z tego, co robisz!
Pracujące mamy muszą znaleźć równowagę między obowiązkami domowymi i czasem poświęcanym rodzinie a oczekiwaniami związanymi z pracą zawodową. Na szczęście dla matek karmiących piersią powrót do pracy jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek dotąd. W większości przypadków nowa sytuacja nie powinna być dla Ciebie źródłem stresu. Dzięki kilku niewielkim zmianom w rozkładzie dnia, możesz pracować i nadal karmić dziecko swoim pokarmem, zapewniając mu jak najlepszy start w życie.
Czy karmisz piersią po powrocie do pracy? Co doradziłabyś innym pracującym mamom, które po raz pierwszy karmią piersią?