Karmienie noworodka - chwytanie piersi przez dziecko
Przyjęło się uważać, że noworodki przychodzą na świat z wrodzoną, instynktowną umiejętnością ssania piersi. Zdolność prawidłowego uchwycenia piersi matki powinna więc być dla dziecka najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Jednak nie zawsze tak jest. Tylko prawidłowe przystawienie i uchwycenie piersi przez dziecko gwarantuje, że karmienie piersią przebiega sprawnie i jest satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla matki, jak i niemowlęcia. Dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, a matka nie odczuwa dolegliwości związanych z podrażnionymi brodawkami. Na czym zatem polega prawidłowe przystawienie do piersi? Tutaj znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie zasad prawidłowego przystawiania do piersi.
Karmienie piersią wymaga nieco praktyki i cierpliwości
Problemy ze ssaniem po stronie dziecka mogą wynikać z wielu różnych, często powiązanych ze sobą przyczyn. W pierwszych tygodniach po porodzie przezwyciężenie trudności z karmieniem piersią często wymaga jedynie nieco praktyki i cierpliwości. Po długim lub trudnym porodzie nauka karmienia może zająć trochę więcej czasu. Podobnie, w przypadku matek mających wklęsłe lub duże brodawki opanowanie prawidłowego przystawiania do piersi może wymagać dodatkowej konsultacji.
Część noworodków przychodzi na świat z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak rozszczep wargi i/lub podniebienia bądź zbyt krótkim wędzidełkiem języka. Tego rodzaju wady mogą uniemożliwiać prawidłowe uchwycenie piersi przez dziecko. W takich przypadkach należy od razu zasięgnąć porady specjalisty, na przykład lekarza prowadzącego lub pediatry. Każda matka karmiąca piersią może również otrzymać cenne wsparcie od konsultanta laktacyjnego, który pomoże opanować poprawną technikę przystawiania do piersi i poczuć się pewnie w nowej roli.
Oswój się z karmieniem piersią przed przyjściem na świat dziecka
Im więcej wiesz o tym, czego możesz się spodziewać podczas karmienia piersią, tym lepiej. Dlatego zawsze warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia i już w czasie ciąży poznać dostępne możliwości wsparcia. Podczas zajęć instruktorzy demonstrują mechanizm przystawiania do piersi, dzięki czemu przyszłym mamom łatwiej znaleźć odpowiednią pozycję do karmienia dla siebie i dziecka. Mają one również większą wiedzę na temat potencjalnych problemów i możliwych sposobów ich rozwiązania.
Zacznij karmić piersią od razu po porodzie
Im wcześniej rozpoczniesz karmienie, tym większa szansa, że noworodek od razu instynktownie prawidłowo uchwyci pierś. Dzieci przychodzą na świat z zestawem odruchów, które pomagają im odszukać pierś matki, uchwycić ją i rozpocząć ssanie. Najlepsze, co możesz zrobić, to przytulić dziecko do piersi jak najszybciej po urodzeniu. Taki kontakt sprzyja naturalnej i niewymuszonej nauce karmienia. Tych kilka spędzonych wspólnie chwil może mieć ogromne znaczenie dla późniejszych doświadczeń związanych z karmieniem piersią.
Znajdź optymalną dla siebie pozycję do karmienia piersią
Osobom z otoczenia zawsze łatwo jest doradzać młodym mamom, żeby „spróbowały się odprężyć”. Jednak znalezienie wygodnej dla siebie pozycji oraz spokojnego, zapewniającego prywatność miejsca do karmienia pomaga odzyskać spokój i poświęcić czas na niczym niezakłóconą wspólną naukę karmienia. Niemowlęta szybciej opanowują naturalną umiejętność ssania w zrelaksowanej i wolnej od napięcia atmosferze. Oto kilka pozycji ułatwiających prawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Postaw na bliskość i postaraj się odprężyć
Spędzanie czasu z dzieckiem i częsty kontakt skóra do skóry to najlepsi sprzymierzeńcy karmienia piersią. Noworodki najwięcej uczą się, gdy mogą wszystkimi zmysłami chłonąć bliskość mamy – czując jej zapach, dotyk, słysząc jej głos i widząc ją w pobliżu. Spróbuj wygodnie się oprzeć lub ułożyć, kładąc sobie dziecko między piersiami. Mów do niego lub cicho nuć – w ten sposób oboje się zrelaksujecie. Zazwyczaj po kilku minutach odpoczynku noworodek zaczyna zmieniać pozycję i wykonywać głową charakterystyczne ruchy, szukając piersi mamy.
Najbardziej naturalna i najmniej stresująca metoda karmienia polega na umożliwieniu dziecku samodzielnego znalezienia brodawki. Wymaga to od mamy nieco cierpliwości i zapewnienia dziecku odpowiedniego podparcia na wysokości ramion i pośladków. Po znalezieniu brodawki noworodek często wykonuje jeszcze kilka ruchów szukających, a następnie samodzielnie chwyta pierś. Jest to metoda fascynująca dla obserwatora, którą można stosować nie tylko w pierwszych dniach po porodzie, lecz w całym okresie karmienia piersią. Zdaniem wielu matek jest to najbardziej odprężająca technika karmienia piersią. Zdecydowanie ułatwia ona prawidłowe uchwycenie piersi niemowlętom, które miały z tym dotychczas problemy.
Poznaj oznaki prawidłowego przystawienia do piersi
Prawidłowe przystawienie do piersi zapewnia komfort zarówno dziecku, jak i matce i umożliwia skuteczne ssanie. Aby upewnić się czy dziecko prawidłowo uchwyciło pierś, sprawdź czy jego dolna warga obejmuje co najmniej kilkucentymetrowy obszar otoczki (ciemniejszego obszaru skóry wokół brodawki), a górna także zakrywa jej część.
Niemowlę nie powinno ssać wyłącznie koniuszka brodawki! Ułożenie nosa powinno zapewnić swobodę oddychania. Główka prawidłowo przystawionego do piersi niemowlęcia jest nieznacznie odchylona do tyłu, a broda przylega do piersi.
Jeśli piersi matki są obfite i niemowlę ma trudności z ich uchwyceniem, warto uchwycić pierś dłonią, układając kciuk i palce w kształt litery „U” po obydwu stronach otoczki (kciuk powinien znajdować się na wysokości górnej wargi dziecka), a następnie delikatnie ją ścisnąć i spłaszczyć, żeby ułatwić dziecku prawidłowe uchwycenie brodawki. Gdy niemowlę pewnie chwyci pierś i zacznie ssać, możesz powoli zwolnić uchwyt i przyjąć wygodną pozycję. Nie musisz podtrzymywać piersi przez całą sesję karmienia. Jeśli dziecko jest dobrze przystawione do piersi, matka nie powinna odczuwać dyskomfortu, a dziecko w widoczny sposób ssie i przełyka mleko. Usta dziecka powinny być szeroko otwarte i obejmować brodawkę oraz duży obszar otoczki, a wargi powinny być wywinięte na zewnątrz.
Uważaj na podrażnienia
Niewielkie podrażnienia lub dyskomfort nie powinny stanowić powodu do niepokoju, zwłaszcza w pierwszym okresie karmienia piersią. Dziecko nie powinno jednak w żadnym wypadku gryźć ani żuć brodawki, zaś wrażenie bolesności nie powinno utrzymywać się przez całą sesję karmienia. Gdy ma to miejsce lub odczuwasz dyskomfort, skorzystaj z pomocy konsultanta laktacyjnego, lekarza prowadzącego, pediatry lub znajdź grupę wsparcia.
W przypadku wklęsłych brodawek dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie nakładek na brodawki. Dzięki nim mamom łatwiej jest pokonać początkowe trudności związane z wygojeniem podrażnionych brodawek lub przyuczeniem dziecka do lepszego chwytania piersi.
Najważniejsze jednak, by matki miały świadomość, że nie są osamotnione w swoich doświadczeniach z karmieniem piersią i w razie wątpliwości zawsze mogą zwrócić się po pomoc. Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi jest niezbędne dla czerpania satysfakcji z karmienia piersią.
Czy miałaś trudności z przystawianiem dziecka do piersi? Jakimi jeszcze doświadczeniami chciałabyś się podzielić?