Karmienie piersią przez aktywne mamy

Nie od dziś wiemy jak dużą rolę odgrywa karmienie naturalne dla zdrowia i rozwoju dziecka teraz oraz w późniejszym czasie. To jednak również mement, by pomyśleć o aktywnych mamach, które karmią piersią, zwrócić uwagę na ich oczekiwania i potrzeby oraz pokazać jak zmienia się podejście do karmienia naturalnego w dobie współczesnych czasów. 

Aktywna mama też karmi piersią

Szybkie tempo, aktywny tryb życia, duża mobilność młodych rodziców, a przy tym wcześniejsze powroty do pracy młodych mam, sprawiają, że oczekiwania kobiet karmiących piersią bardzo się zmieniają, a utarty przez lata stereotyp, że mamy karmiące pozostają w domu, nie są aktywne ani zawodowo, ani społecznie, przestaje być aktualny.

Dziś karmiąca mama często staje się jednocześnie aktywną, pracującą mamą, więcej podróżuje z dzieckiem, a przy tym znajduje również chwilę czasu dla siebie. To wszystko sprawia, że zaczyna poszukiwać rozwiązań, które mogą pomóc jej łączyć aktywny tryb życia z karmieniem maluszka mlekiem mamy. Nie chcąc rezygnować z karmienia naturalnego coraz częściej skłania się ku rozwiązaniom, dzięki którym może odciągać swój pokarm i przechowywać go, tak by nawet w czasie jej nieobecności w domu, dziecko było nakarmione mlekiem mamy. Laktator, butelka czy szereg akcesoriów niezbędnych do przechowywania pokarmu to gadżety, które coraz częściej towarzyszą młodym mamom nie tylko w czasie, gdy pojawiają się problemy z laktacją, ale również w codziennym życiu, jako niezbędny zestaw w pracy, w domu, na spacerze. Taki obraz karmiącej mamy wskazuje jak bardzo zmienia się podejście do karmienia piersią oraz zwraca uwagę na to, czego dziś oczekuje współczesna kobieta, która chce i decyduje się karmić naturalnie. Co istotne współczesne podejście do karmienia piersią i podawanie dziecku odciągniętego mleka mamy często pozwala również aktywnie włączyć w karmienie maluszka Tatę, co w dobie urlopów „tacierzyńskich” może mieć ogromne znaczenie.

Niestety choć na rynku istnieje szereg rozwiązań, które mają na celu ułatwić mamom karmienie naturalnie i sprawić, by nie było ono dla nich wyzwaniem, polskie statystyki dotyczące karmienia piersią nadal nie są zadowalające. Mimo, iż wyłączne karmienie piersią do minimum 6 miesiąca życia dziecka to „złoty standard” żywienia niemowląt, uznany przez wszystkie towarzystwa naukowe i autorytety w dziedzinie zdrowia, w naszym kraju w 6. tygodniu po urodzeniu, piersią karmi już tylko 46% kobiet, od 2. do 6. miesiąca 42%, natomiast w po roku jedynie 11,9% mam (dane GUS za 2014 rok).

Oczywiście ogromny wpływ na przytoczone statystyki ma odpowiednie wsparcie i edukacja młodych mam. Niestety w Polsce od wielu lat kwestie ochrony karmienia naturalnego i wsparcia laktacyjnego są zaniedbywane.

Dlatego pochylając się w nad polskimi wyzwaniami w tym zakresie, warto dążyć do zapewnienia mamom dostępu do edukacji, wsparcia oraz rozwiązań, które mogą karmienie naturalne ułatwić. Wszystko po to, by maleństwo czerpało korzyści z karmienia piersią jak najdłużej. Mleko mamy to najcenniejszy prezent, jaki maluch może dostać od swojej mamy. Jest ono niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, wpływa na jego zdrowie – dziś i w przyszłości.

Przydatne produkty