Dlaczego warto ująć karmienie piersią w planie porodu
Podczas przygotowań do narodzin dziecka warto pomyśleć o opracowaniu planu porodu. Jeżeli zamierzasz karmić niemowlę piersią − koniecznie uwzględnij to w planie
Rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu pierwszych kilku godzin po porodzie daje Ci najlepszą szansę na skuteczne zainicjowanie laktacji, a także pozwala od razu zapewnić dziecku wszystkie korzyści siary – pierwszego pokarmu, który produkujesz. Aby było to możliwe, warto uwzględnić karmienie piersią w planie porodu.
Czym jest plan porodu?
Pomyśl o planie porodu jak o liście życzeń dotyczących samego porodu, momentu przyjścia dziecka na świat oraz czasu tuż po nim. Możesz określić w nim swoje preferencje co do leków przeciwbólowych, pozycji porodowych, postępowania w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia lub w przypadku komplikacji, a także – naturalnie – karmienia piersią.
Najlepiej jest przygotować plan na długo przed porodem i pokazać go pracownikom personelu medycznego, którzy będą się Tobą opiekować.
Możesz sporządzić go w dowolnej formie, jednak najłatwiej jest zacząć od przejrzystej listy, którą możesz uzupełniać w miarę uzyskiwania nowych informacji. Być może w Twojej placówce medycznej dostępne będą szablony; jeżeli nie, możesz także znaleźć przykładowy plan porodu w Internecie.
Dlaczego to tak ważne?
Plan porodu pozwala zachować przejrzystość działań. Będzie on stanowić podstawę komunikacji oraz zaufania pomiędzy Tobą a opiekującym się Tobą personelem medycznym. Jest to szczególnie ważne podczas samego porodu, kiedy nie będziesz w stanie skoncentrować się na formalnościach. Poza tym jeśli podczas porodu nastąpi zmiana personelu, plan porodu pomoże im szybciej zapoznać się z Twoim przypadkiem i życzeniami.
Przygotowanie do karmienia piersią
Jeżeli zależy Ci na karmieniu piersią, omów swoje plany z pracownikami personelu medycznego jeszcze w czasie ciąży. Położna uwzględni Twoje życzenia w dokumentacji medycznej oraz będzie w stanie poinformować Cię, gdzie możesz uzyskać wsparcie w zakresie karmienia piersią.
Przygotowanie planu porodu to także doskonała szansa na omówienie kwestii karmienia piersią z partnerem, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś. Poproś partnera o dopilnowanie, by noworodek otrzymał Twój pokarm, nawet jeżeli poród nie pójdzie zgodnie z planem lub nie będziesz w stanie karmić piersią bezpośrednio po narodzinach dziecka. Warto, aby partner utrzymywał kontakt „skóra do skóry” z niemowlęciem, jeżeli Ty nie będziesz mogła tego zrobić. Dla niemowlęcia będzie to poczucie ciepła i spokoju.1
Sporządzanie planu porodu: co uwzględnić?
Jeżeli chodzi o część planu dotyczącą karmienia, po prostu rozpocznij od wyrażenia jasnego zamiaru wyłącznego karmienia piersią. Poproś personel medyczny o dołożenie wszelkich starań w celu umożliwienia Ci karmienia noworodka piersią lub – jeżeli nie będzie to możliwe – podawania mu odciągniętego mleka, co pozwoli Ci zainicjować laktację.
Oto przykładowe wytyczne, które możesz zawrzeć w planie porodu, aby wyraźnie określić swoje życzenia dotyczące karmienia piersią oraz zapewnić najlepszy start sobie i dziecku:
- Jeżeli nie wystąpią przeciwwskazania medyczne, chciałabym mieć możliwość kontaktu „skóra do skóry” z dzieckiem bezpośrednio po narodzinach, zanim zostanie ono zważone lub umyte.
- Jeśli nie będę w stanie od razu wziąć dziecka na ręce, chciałabym, aby miało ono kontakt „skóra do skóry” z moim partnerem.
- Jeżeli będzie to możliwe, chciałabym po raz pierwszy nakarmić dziecko piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie.
- Chciałabym, aby dziecko spróbowało chwycić pierś samodzielnie lub przy delikatnym wsparciu.
- Jeżeli dziecko będzie słabe lub konieczna będzie rozłąka, proszę o pomoc w odciąganiu siary i podawaniu jej dziecku za pomocą strzykawki lub kubeczka.
- Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny dziecko nie będzie mogło ssać piersi lub karmienie nie będzie przebiegać sprawnie, proszę o pomoc w podwójnym odciąganiu pokarmu oraz podawaniu go dziecku w ciągu pierwszych trzech godzin od porodu.
- Jeżeli konieczna będzie kontynuacja odciągania, chciałabym przeprowadzać osiem sesji odciągania na dobę, aby zainicjować laktację.
- Proszę o niepodawanie mojemu dziecku mieszanki mlecznej bez zgody mojej lub mojego partnera, której udzielimy wyłącznie wtedy, gdy będzie to nieuniknione z medycznego punktu widzenia.
- Proszę o niepodawanie mojemu dziecku butelek ze smoczkiem lub smoczków bez zgody mojej lub mojego partnera.
- Jeżeli to możliwe, chciałabym otrzymać wsparcie w zakresie karmienia piersią od wykwalifikowanego konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią.
Co jeżeli poród nie przebiegnie zgodnie z planem?
Nawet najstaranniej przygotowany plan nie zagwarantuje idealnego przebiegu porodu. Dlatego ważne jest, abyś była otwarta na zmiany.
Pamiętaj, że niektóre lekarstwa lub zabiegi zastosowane podczas porodu mogą wpłynąć na zdolność noworodka do chwytania piersi. Warto zapytać pracownika personelu medycznego o wpływ różnych rodzajów środków przeciwbólowych lub metod wspomagania porodu na Ciebie i dziecko, a także na karmienie piersią, abyście wraz z partnerem mogli dokonać świadomych wyborów.
Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się nakarmić dziecka piersią w ciągu pierwszej godziny. Wielu mamom udaje się zainicjować i podtrzymać laktację pomimo burzliwych początków. W pełni wykorzystuj wsparcie ze strony personelu medycznego i od razu skontaktuj się z konsultantem laktacyjnym lub specjalistą od karmienia piersią, jeśli potrzebujesz pomocy w sprawnym rozpoczęciu karmienia.
1 Erlandsson K et al. Skin-to-skin care with the father after cesarean birth and its effect on newborn crying and prefeeding behavior. Birth. 2007;34(2):105-114.