COVID-19: Informacje dotyczące ciąży i mam karmiących piersią

COVID-19: Informacje dotyczące ciąży i mam karmiących piersią


Wraz z rozprzestrzenieniem się choroby koronawirusowej (COVID-19) świat zalała również masa nieprecyzyjnych lub niepotwierdzonych informacji.

Aby przekazać najnowsze i najbardziej wiarygodne informacje dotyczące karmienia piersią, mleka matki, bezpieczeństwa i zdrowia kobiet w ciąży, matek karmiących piersią oraz ich dzieci, Medela stworzyła niniejszy zbiór informacji o COVID-19. Zebraliśmy powiązane artykuły dotyczące tego tematu i przygotowaliśmy zbiór odpowiedzi na potencjalne pytania rodziców oraz personelu medycznego. Odpowiedzi te zostały zebrane z wiarygodnych źródeł, w celu zapewnienia użytecznych informacji. Wraz z pojawianiem się nowych informacji, sekcja najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi będzie na bieżąco aktualizowana.

Zachęcamy do podzielenia się tymi informacjami z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Pomóż rodzicom uzyskać odpowiedzi pochodzące z wiarygodnych i godnych zaufania źródeł.
Najczęściej zadawane pytania

Czy w przypadku stwierdzenia/podejrzenia u mnie zakażenia COVID-19, stosowanie mieszanki mlecznej nie będzie rozwiązaniem bezpieczniejszym?

Czy jeśli potwierdzono/podejrzewa się u mnie zakażenie wirusem COVID-19, mogę karmić piersią swoje dziecko przebywające na OIOM-ie dla noworodków?

Czy w czasie pandemii COVID-19 ja i moje dziecko podczas pobytu w szpitalu możemy przebywać razem?

Czy karmienie odciągniętym mlekiem jest bezpieczne, jeśli potwierdzono/podejrzewa się u mnie zakażenie wirusem COVID-19?

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi — matki: Przydatne wskazówki pomagające nabrać pewności podczas karmienia piersią

Dostęp do infografiki

Polecane artykuły
Ciąża
Karmienie piersią
Szczepienia
Korzystanie z laktatorów i innych produktów
Informacje ogólne
Dla personelu medycznego

Ciąża

Jestem w ciąży. Czy zakażenie wirusem COVID-19 podczas trwania ciąży będzie zagrażało mojemu dziecku?

Według danych Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej na tę chwilę nie istnieją wystarczające dowody pozwalające stwierdzić, czy wirus w okresie ciąży przenoszony jest z matki na dziecko, ani określić potencjalny wpływ na dziecko. Obecnie kwestia ta jest badana. Odnotowano jednak nieliczne problemy związane z ciążą lub porodem (np. przedwczesny poród) w przypadku niemowląt urodzonych przez matki, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Nie jest jednak jasne, czy skutki te rzeczywiście były związane z zakażeniem matki, czy też nie.

Jestem w ciąży. Czy kobiety w ciąży są podatniejsze na zachorowanie na COVID-19?

Według Royal College of Obstetricians and Gynaecologists kobiety w ciąży nie wydają się być grupą bardziej narażoną na zakażenia COVID-19 niż pozostała część populacji. Zmiany w organizmach kobiet będących w ciąży mogą jednak zwiększać ryzyko występowania niektórych infekcji. Wiadomo, że w przypadku wirusów pochodzących z tej samej rodziny co COVID-19, a także w przypadku innych wirusowych infekcji dróg oddechowych, takich jak chociażby grypa, kobiety znajdują się w grupie większego narażenia na wystąpienie poważnych chorób. Dlatego też Amerykańska Agencja Epidemiologiczna uważa, iż kobiety w ciąży zawsze powinny chronić się przed chorobami.

Jestem w ciąży. Jak mogę uchronić się przed zakażeniem COVID-19 w czasie ciąży?

Aby uniknąć zakażenia, kobiety w ciąży powinny zachowywać takie same środki ostrożności, jak pozostałe osoby. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią na pytanie Jak mogę chronić siebie i innych? , w części Pytania ogólne.

Co w sytuacji jeśli będąc w ciąży spotkam się z kimś, kto jest nosicielem wirusa, czy w takim przypadku będę mogła karmić piersią?

Tak. W przypadku większości niemowląt, mleko matki stanowi najlepszy pokarm. Mleko matki zapewnia ochronę przed wieloma chorobami. Zgodnie z zaleceniami Academy of Breastfeeding Medicine WHO i Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, jeżeli zamierzasz karmić piersią lub zapewniać swojemu dziecku mleko, nawet jeśli byłaś narażona na możliwość zakażenia koronawirusem lub masz objawy, mimo wszystko zachęcamy Cię do karmienia piersią. Niemniej jednak, jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że zostałaś zakażona, powinnaś stosować wszystkie niezbędne środki ostrożności, które pozwolą zapobiec przeniesieniu wirusa na niemowlę, w tym mycie rąk przed wzięciem dziecka na ręce, a także noszenie maseczki w przypadku bliskiego kontaktu z dzieckiem, na przykład, podczas karmienia piersią.

Co dzieje się po urodzeniu dziecka przez kobietę zakażoną COVID-19?

Zgodnie z nowymi wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej z 22 lipca 2020, na temat rozdzielania matek i dzieci, matki podejrzane o zakażenie lub z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 mogą przebywać na jednej sali ze swoimi noworodkami, pod warunkiem zachowania środków ostrożności mających na celu ochronę niemowląt przed kontaktem z zakaźnymi wydzielinami pochodzącymi z dróg oddechowych matki.
Według Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, w przypadku konieczności zastosowania dłuższej tymczasowej separacji matki i dziecka, głównie z uwagi na konieczność zapewnienia matce należytej opieki medycznej, zaleca się, aby dziecko było karmione odciągniętym mlekiem matki. O ile to możliwe, zalecane jest zapewnienie specjalnego laktatora. W przypadku, gdy nie ma możliwości wydzielenia specjalnego laktatora dla matki, która uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19, taka matka może korzystać z laktatora ogólnego. W takiej sytuacji szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe czyszczenie i dezynfekcję laktatora przed użyciem przez inną matkę. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią na pytanie: Jakie są zalecenia dotyczące użytkowania sprzętu firmy Medela w przypadku hospitalizacji matki z powodu choroby koronawirusowej? , w części Korzystanie z laktatorów i innych produktów. Johns Hopkins Medicine podaje, że w przypadku, gdy objawy u matki ulegną złagodzeniu oraz, gdy ona i jej dziecko będą gotowi do wypisania do domu, możliwe jest, aby kontynuowała ona karmienie odciągniętym mlekiem lub piersią, zachowując niezbędne środki ostrożności, w celu uniknięcia przeniesienia wirusa na dziecko. Dotyczy to między innymi mycia rąk przed wzięciem dziecka na ręce oraz noszenia maseczki w przypadku bezpośredniego kontaktu z dzieckiem.

Karmienie piersią

Co jeśli wykryto u mnie COVID-19, czy mogę karmić piersią?

UNICEFAcademy of Breastfeeding MedicineWHO i Amerykańska Agencja Epidemiologiczna oświadczyły, iż biorąc pod uwagę korzyści wynikające z karmienia piersią oraz nieznaczną rolę mleka matki w przekazywaniu wirusów oddechowych, matka może kontynuować karmienie piersią, stosując wszystkie niezbędne środki ostrożności. Istnieją ograniczone dowody na obecność wirusowego RNA w mleku matki i nie ma dowodów na obecność aktywnego wirusa w mleku matki ani na przenoszenie wirusa przez pokarm.  Obecnie głównym problemem nie jest to, czy wirus może być przenoszony przez mleko matki, ale to, czy zakażona matka może przenosić wirusa drogą kropelkową poprzez drogi oddechowe w okresie karmienia piersią. Środki ostrożności pozwalające uniknąć przeniesienia wirusa na dziecko obejmują mycie rąk przed wzięciem dziecka na ręce oraz noszenie maseczki w przypadku bliskiego kontaktu z dzieckiem, na przykład podczas karmienia piersią. W przypadku pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W odniesieniu do sytuacji związanej z COVID-19, najnowsze badania wykazały szczególne korzyści wynikające z karmienia mlekiem matek. Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych odkryli niedawno w mleku matek, które wcześniej chorowały na COVID-19. przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi, w ten sposób dodatkowo wspierając zalecenia dotyczące kontynuowania karmienia piersią.

Czy wirus COVID-19 może być przenoszony w mleku matki?

UNICEF, Academy of Breastfeeding MedicineWHO i Amerykańska Agencja Epidemiologiczna informują, iż nieliczne badania na temat karmienia piersią przez kobiety zakażone COVID-19 oraz innymi koronawirusami, nie ujawniły obecności wirusa w mleku matek. Istnieją ograniczone dowody na obecność wirusowego RNA w mleku matki i nie ma dowodów na obecność aktywnego wirusa w mleku matki ani na przenoszenie wirusa przez pokarm. Obecnie głównym problemem nie jest to, czy wirus może być przenoszony przez mleko matki, lecz to, czy zakażona matka może przenosić wirusa drogą kropelkową poprzez drogi oddechowe. Środki ostrożności pozwalające uniknąć przenoszenia wirusa na dziecko obejmują mycie rąk przed wzięciem dziecka na ręce oraz noszenie maseczki w przypadku bliskiego kontaktu z dzieckiem. W przypadku pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

W odniesieniu do sytuacji związanej z COVID-19, najnowsze badania wykazały szczególne korzyści wynikające z karmienia mlekiem matek. Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych odkryli niedawno w mleku matek, które wcześniej chorowały na COVID-19. przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi, w ten sposób dodatkowo wspierając zalecenia dotyczące kontynuowania karmienia piersią.

Czy matki zakażone wirusem COVID-19 powinny być odseparowywane od swoich dzieci podczas infekcji wirusem, dostarczając pokarm odciągnięty zamiast bezpośredniego karmienia piersią?

22 lipca 2020 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) wydała oparte na najnowszych dowodach, nowe wytyczne dotyczące rozdzielania matek i dzieci. Matki podejrzane o zakażenie lub z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 mogą przebywać na jednej sali ze swoimi noworodkami, pod warunkiem zachowania środków ostrożności mających na celu ochronę noworodka przed kontaktem z zakaźnymi wydzielinami pochodzącymi z dróg oddechowych matki.

Według UNICEFAcademy of Breastfeeding MedicineWHO i Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, jeżeli matka i dziecko mogą przebywać razem, zachęca się do karmienia piersią. Obecnie głównym problemem nie jest to, czy wirus może być przenoszony przez mleko matki, lecz to, czy zakażona matka może przenosić wirusa drogą kropelkową poprzez drogi oddechowe. W związku z powyższym Amerykańska Agencja Epidemiologiczna zaleca noszenie maseczki, a także dbanie o higienę rąk zarówno przed, jak i po zakończeniu karmienia piersią. 

Czy w związku z ryzykiem zachorowania na COVID-19, karmienie piersią jest bezpieczne? Czy powinnam zacząć podawać dziecku mieszankę mleczną?

Według UNICEF karmienie piersią jest najbezpieczniejszą i najbardziej niezawodną metodą karmienia niemowląt w sytuacjach wyjątkowych. W artykule opublikowanym na łamach Harvard Medical School Trends in Medicine stwierdzono, iż biorąc pod uwagę ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w fabrykach producentów mieszanek mlecznych oraz w magazynach dostawczych, istnieje ryzyko przerwania łańcucha dostaw, w przypadku konieczności zamknięcia tychże fabryk i magazynów. 

W odniesieniu do sytuacji związanej z COVID-19, najnowsze badania wykazały szczególne korzyści wynikające z karmienia mlekiem matek. Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych odkryli niedawno w mleku matek, które wcześniej chorowały na COVID-19. przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi, w ten sposób dodatkowo wspierając zalecenia dotyczące kontynuowania karmienia piersią.

Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z karmienia piersią oraz aktualne dowody na nieistotną rolę mleka matki w przekazywaniu innych wirusów oddechowych, zgodnie z zaleceniami UNICEFAcademy of Breastfeeding MedicineWHO i Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, możesz kontynuować karmienie piersią. 

Czy jeżeli zostałam zakażona COVID-19 i czuję się na tyle źle, że nie jestem w stanie karmić piersią lub przez pewien czas byłam odseparowana od dziecka, czy w takim przypadku mogę powrócić do karmienia piersią?

Jeśli przez pewien czas przebywałaś z dala od dziecka, w związku z czym karmienie piersią zostało przerwane, przywrócenie laktacji, gdy ponownie zaczniesz przebywać ze swoim dzieckiem jest ogólnie rzecz biorąc możliwe i zdecydowanie warto podjąć taką próbę, nawet jeżeli powrót do karmienia piersią w pełnym wymiarze nie zawsze okaże się możliwy. Pomocne w przywróceniu laktacji i kontynuacji karmienia piersią mogą okazać się wytyczne UNICEF UK. Proces ten nazywany jest przywracaniem laktacji. 

WHO i UNICEF UK zalecają następujące podstawowe metody postępowania w przypadku przywracania laktacji oraz powrotu do karmienia piersią:

  • Rozpocznij działania mające na celu zwiększenie odpowiedzi hormonalnej, w tym częsty kontakt „skóra-skóra”, pocieranie i masaż piersi. 
  • W przypadku oddzielenia matki od dziecka lub w okresach pomiędzy karmieniami pomocny może okazać się masaż piersi oraz odciąganie mleka metodą ręczną lub za pomocą laktatora (8-10 razy w ciągu 24 godzin). 
  • Dziecko należy karmić z obu piersi co najmniej 8-12 razy w ciągu 24 godzin — poświęcając przynajmniej 15 minut na każdą pierś. Należy również rozważyć karmienie w nocy. 
  • Spróbuj przystawiać dziecko do piersi także podczas odciągania pokarmu. 
  • Aby umożliwić dziecku skuteczne ssanie pokarmu oraz uniknąć uszkodzenia brodawek sutkowych, należy pamiętać o prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi. 
  • Obserwuj również stolec i oddawany przez dziecko mocz 
  • W celu uzyskania dodatkowych wskazówek oraz wsparcia w zakresie przywracania laktacji i kontroli nad rozwojem swojego dziecka, skontaktuj się ze specjalistą ds. karmienia niemowląt. 

Szczepienia

Jakie są najnowsze informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19, w przypadku ciąży lub karmienia piersią?

W przypadku Stanów Zjednoczonych Amerykańska Agencji Epidemiologiczna informuje, iż obecnie nie ma żadnych danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, które mogłyby posłużyć do opracowania zaleceń dotyczących szczepień. Jednocześnie zaleca, aby w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących należących do grupy, której szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane (np. personelu medycznego), osoby te miały możliwość zdecydowania się na szczepienie. Dalsze rozważania dotyczące stosowania szczepionek COVID-19 u kobiet w ciąży lub karmiących piersią zostaną przedstawione po dokonaniu przeglądu danych pochodzących z III fazy badań klinicznych oraz warunków ustanowionych przez Agencję ds. Żywności i Leków w sprawie zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach.

Szczepionki Oxford University/AstraZeneca oraz Pfizer/BioNTech znajdują się obecnie w powszechnym obrocie i mogą być stosowane w Wielkiej Brytanii. Ryzyko związane z podawaniem kobietom ciężarnym szczepionek z uszkodzonym wirusem nie jest na tę chwilę znane. Szczepionki te nie posiadają zdolności do replikacji, dlatego też nie mogą powodować infekcji u kobiet ani u nienarodzonych dzieci. Chociaż dostępne dane nie wskazują na zasadność jakichkolwiek obaw dotyczących bezpieczeństwa lub szkodliwości szczepionek dla kobiet ciężarnych i ich dzieci, jednocześnie nie ma wystarczających dowodów umożliwiających zalecenie rutynowego stosowania szczepionek COVID-19 w czasie ciąży. Niemniej jednak brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) uznał, iż potencjalne korzyści wynikające z poddania się szczepieniu mogą w przypadku niektórych kobiet ciężarnych okazać się szczególnie istotne, w związku z tym zaleca się, aby osoby te omówiły ze swoimi lekarzami kwestię szczepienia zgodnie z indywidualnym tokiem postępowania. Dotyczy to również kobiet w ciąży szczególnie narażonych na wystąpienie zakażenia bądź tych, u których występują choroby kliniczne niosące za sobą ryzyko poważnych powikłań spowodowanych COVID-19.
Wytyczne JCVI dotyczące kobiet karmiących piersią i szczepionek przeciwko COVID uległy zmianie i obecnie niosą za sobą zalecenie, aby kobiety karmiące piersią mogły otrzymywać szczepionki Oxford University/AstraZeneca oraz Pfizer/BioNTech. Faktem jest, że szczepionki te są nowe i nie zostały jeszcze przetestowane na kobietach ciężarnych, karmiących piersią ani dzieciach. Nie istnieją jednak dostępne dowody wskazujące na to, aby szczepionka przenikała do mleka matki ani dotyczące jej wpływu na dziecko. Co więcej, dowody uzyskane na bazie innych szczepionek inaktywowanych, wskazują na brak znanego ryzyka związanego z ich podawaniem. Rząd Wielkiej Brytanii oraz UNICEF UK zaktualizowały swoje zalecenia, aby poinformować o możliwości szczepienia kobiet karmiących piersią.

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów stwierdza, iż nie należy rezygnować ze szczepienia kobiet w ciąży należących do grup priorytetowych, które spełniają kryteria szczepienia zgodnie z zalecanymi Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, oraz że szczepieniu przeciwko COVID-19 powinny być poddawane zarówno kobiety karmiące, jak i nie karmiące, o ile spełniają one kryteria otrzymania szczepionki, zgodnie z określonymi grupami priorytetowymi. Academy of Breastfeeding Medicine wydała także zalecenie, aby kobiety karmiące piersią omówiły ze swoim lekarzem ryzyko, a także korzyści wynikające z zaszczepienia się w odniesieniu do ryzyka zarażenia się wirusem COVID-19 oraz rozwoju ciężkiej choroby. Dodają także, iż The Academy of Breastfeeding Medicine nie zaleca zaprzestawania karmienia piersią w przypadku kobiet zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Dopóki szczepienia przeciwko COVID-19 nie zostaną zalecone wszystkim kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym piersią, istotne jest zapobieganie chorobie za pomocą istniejących środków ostrożności. WHO, UNICEF i Amerykańska Agencji Epidemiologiczna zalecają, aby matki kontynuowały karmienie piersią swoich noworodków, ponieważ dowody kliniczne jasno wskazują, iż korzyści związane z karmieniem piersią przewyższają ryzyko zakażenia. Jeśli karmisz piersią i podejrzewasz, że zostałaś zakażona lub uzyskałaś pozytywny wynik na obecność COVID-19, stosuj zasadę „3 kroków” zgodną z zaleceniami UNICEF: Podczas karmienia NOŚ maseczkę, przed i po kontakcie fizycznym z dzieckiem MYJ ręce wodą z mydłem oraz regularnie WYCIERAJ i dezynfekuj powierzchnie.

Korzystanie z laktatorów i innych produktów

Jakie są wytyczne dotyczące przechowywania mleka matki w przypadku zakażenia COVID-19?

Academy of Breastfeeding Medicine stwierdza, że chociaż nadal nie wiadomo, czy matki zakażone wirusem COVID-19 mogą transmitować wirusa poprzez swoje mleko, ograniczone badania przeprowadzone na kobietach karmiących piersią zakażonych COVID-19 oraz innymi koronawirusami nie doprowadziły do wykrycia wirusa w mleku matek. W związku z powyższym, możesz postępować zgodnie ze zwykłymi wytycznymi dotyczącymi przechowywania mleka matki (ABM i HMBANA).

Jeżeli pokarm został odciągnięty w higieniczny i bezpieczny sposób, możesz przechowywać go w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce, zależnie od tego, kiedy ma zostać wykorzystany.

 

Miejsce przechowywania

Temperatura pokojowa
od 16 do 25°C
(od 60 do 77°F)

Lodówka
4°C (39°F)
lub mniej

Zamrażarka
-18°C (0°F)
lub mniej

Uprzednio zamrożone
mleko matki rozmrażane
w lodówce

Bezpieczny czas przechowywania

Optymalnie do czterech godzin

Do sześciu godzin, jeżeli pokarm odciągnięto z zachowaniem najwyższej higieny*

Optymalnie do trzech dni

Do pięciu dni, jeżeli pokarm odciągnięto z zachowaniem najwyższej higieny*

Optymalnie do sześciu miesięcy

Do dziewięciu miesięcy, jeżeli pokarm odciągnięto z zachowaniem najwyższej higieny*

Do dwóch godzin w temperaturze pokojowej

Do 24 godzin w lodówce

Nie zamrażaj ponownie

* Zachowanie najwyższej higieny oznacza ścisłe przestrzeganie wskazówek zawartych w naszym opracowaniu na temat czyszczenia i dezynfekcji laktatora oraz wskazówek Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej. Wskazówki dotyczące przechowywania i rozmrażania mleka matki stanowią jedynie zalecenie — w celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się ze specjalistą ds. laktacji lub karmienia piersią.

Jeżeli Twoje dziecko przebywa na OIOM-ie dla noworodków, obowiązywać mogą bardziej surowe, szpitalne wytyczne dotyczące higieny i przechowywania.

Jeśli przechowujesz odciągnięty pokarm w lodówce lub zamrażarce, zawsze opisuj butelki lub torebki ilością mleka oraz datą odciągania — w ten sposób łatwo utrzymasz kontrolę nad zapasami.

Czy niemowlęta przebywające na OIOM-ie dla noworodków mogą otrzymywać mleko od dawczyń? Czy w przypadku COVID-19 jest to bezpieczne?

Ograniczone badania dotyczące karmienia piersią przez kobiety zakażone wirusem COVID-19 oraz innymi koronawirusami nie wykazały obecności wirusa w mleku matek. Nie jest wiadome, czy matki zakażone wirusem COVID-19 mogą transmitować wirusa poprzez swoje mleko.

W przypadku większości krajów, mleko pochodzące od dawczyń poddawane jest pasteryzacji, która, jak wiadomo, niszczy pozostałe koronawirusy. Na tę chwilę brakuje jednak dowodów na to, aby wirus wywołujący COVID-19, SARS-CoV-2 (o ile występuje) mógł zostać w podobny sposób zniszczony.

Więcej informacji można znaleźć w oświadczeniach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka oraz Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego Ameryki Północnej.

Czy mogę zakazić się wirusem COVID-19 za pośrednictwem wypożyczonego, zanieczyszczonego laktatora?

Czyszczeniem i serwisowaniem wypożyczanych laktatorów zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Laktatory, zanim będą mogły zostać wykorzystane przez inną matkę, najpierw poddawane są czyszczeniu przy użyciu wody ze środkiem myjącym, a następnie dezynfekowane. Istnieje wiele środków dezynfekcyjnych, w tym powszechnie stosowane w szpitalach, które eliminują wirusy otoczkowe, takie jak nowy koronawirus. Obecnie zalecenia WHO obejmują stosowanie:

  • 70% etanolu w celu dezynfekowania pomiędzy użyciami dedykowanych urządzeń wielokrotnego użytku (np. termometrów)
  • Podchlorynu sodu w stężeniu 0,5% (ekwiwalent 5000 ppm) do dezynfekcji często dotykanych powierzchni w domach i placówkach opieki zdrowotnej

W przypadku produktów Symphony dopuszczalne jest stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu, gdyż skutecznie zwalczają one SARS-CoV-2.

Jeśli korzystasz z laktatora do odciągania pokarmu, bez względu na to czy jest to laktator wypożyczony czy zakupiony do użytku osobistego, w takim przypadku zawsze przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub elementów butelki, pamiętaj o umyciu rąk oraz postępowaniu zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy po każdym użyciu.

W przypadku zwrotu wypożyczonego laktatora Symphony do wypożyczalni, prosimy o zdezynfekowanie samego urządzenia jak i jego obudowy przy użyciu środka dezynfekującego na bazie alkoholu.

Jakie są zalecenia dotyczące stosowania sprzętu firmy Medela, w przypadku matek hospitalizowanych w wyniku choroby koronawirusowej?

Zgodnie z zaleceniami Academy of Breastfeeding Medicine, matki zamierzające karmić piersią/kontynuować karmienie piersią należy zachęcać do odciągania pokarmu w celu zainicjowania oraz rozwinięcia/utrzymania laktacji. O ile to możliwe, zalecane jest zapewnienie przez szpital dedykowanego laktatora. Przed przystąpieniem do odciągania mleka, a także przed dotknięciem jakichkolwiek elementów laktatora lub butelki, matki powinny prawidłowo umyć ręce oraz podjąć niezbędne środki ostrożności, takie jak noszenie maseczki przez co najmniej 5-7 dni do momentu, w którym kaszel, a także ilość wydzielin pochodzących z dróg oddechowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Po zakończeniu każdej sesji odciągania pokarmu, wszystkie części mające kontakt z mlekiem matki powinny zostać dokładnie umyte, zgodnie z zaleceniami szpitala dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy. Z kolei zewnętrzne elementy całego laktatora powinny zostać prawidłowo zdezynfekowane przy użyciu 70% etanolu lub innego środka dezynfekującego na bazie alkoholu, aktywnego wobec SARS-CoV-2.

Jak długo koronawirus jest w stanie utrzymywać się na powierzchniach laktatorów/zestawów/akcesoriów?

Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez naukowców Narodowego Instytutu Zdrowia, Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, UCLA oraz Uniwersytetu Princeton, opublikowanym na łamach The New England Journal of Medicine, autorzy odkryli, iż w przypadku ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS-CoV-2) istnieje możliwość jego wykrycia w następujących przypadkach:

w aerozolach

do 3 godzin

na miedzi

do 4 godzin

na tekturze

do 24 godzin

na plastiku

do 48 godzin, maks. do 72 godz.

na stali nierdzewnej

do 48 godzin, maks. do 72 godz.

Jak powinnam czyścić sprzęt do odciągania pokarmu, jeśli zostałam zakażona wirusem COVID-19?

W przypadku korzystania z laktatora przeznaczonego do odciągania pokarmu, przed dotknięciem jego części lub elementów butelki należy umyć ręce i postępować zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy po każdym użyciu.  Zaleca się, aby odciągnięty pokarm podawała niemowlęciu osoba, która nie jest chora.

Czy stosowanie 24-godzinnych zestawów odciągaczy firmy Medela, zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi mycia i suszenia po każdym użyciu, nadal jest bezpieczne?

Jednodniowe zestawy do odciągania pokarmu firmy Medela są produktami przeznaczonymi dla jednej osoby. Ponieważ nie są one użytkowane przez więcej niż jedną osobę, nie ma ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego przez wiele użytkowniczek. Nowy jednodniowy zestaw laktatora Symphony należy wymienić po maksymalnie 8 sesjach odciągania w ciągu 24 godzin lub po upływie 24 godzin.

W przypadku odciągania mleka, przed dotknięciem laktatora lub elementów butelki należy umyć ręce i postępować zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy po każdym użyciu.

Jakie są zalecenia dotyczące stosowania zestawu do wielokrotnego odciągania pokarmu podczas pandemii?

Najrozsądniej jest przyjąć podejście oparte użytkowaniu przez jedną kobietę. Korzystanie z zestawu przez więcej niż jedną matkę bez odpowiedniej sterylizacji może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz doprowadzić do zakażenia krzyżowego.

Czy w celu przeprowadzenia dezynfekcji sprzętu przeznaczonego do karmienia piersią mogę stosować dezynfekcję zimną wodą, np. z wykorzystaniem płynu Milton?

Płyn Milton składa się z wodnego roztworu podchlorynu sodu i 16,5% chlorku sodu. Nadaje się on do dezynfekcji sprzętu przeznaczonego do karmienia piersią oraz urządzeń wykorzystywanych podczas karmienia. Zgodnie z informacjami pochodzącymi od producenta jest on skuteczny w zwalczaniu koronawirusa. Dowód skuteczności działania przeciwirusowego, zgodnie z normami europejskimi: w ciągu 15 minut NF T72-180 — skuteczne w przypadku rotawirusów i koronawirusów.

Dezynfekcja sprzętu przeznaczonego do karmienia niemowląt oraz karmienia piersią wymaga jego zanurzenia na czas wynoszący co najmniej 15 minut, zgodnie z instrukcjami producenta. Niemniej jednak, produkty firmy Medela nie zostały zatwierdzone do sterylizacji z wykorzystaniem zimnej wody.

Czy firma Medela będzie w stanie zapewnić dostateczną liczbę produktów? Czy dostępna będzie odpowiednio duża liczba zestawów do odciągania mleka?

Starannie zarządzamy całym łańcuchem dostaw, a także powołaliśmy dedykowany zespół COVID-19, który nieustannie ocenia aktualną sytuację, współpracując z naszymi dostawcami i partnerami w celu zapewnienia terminowych dostaw naszych produktów oraz ciągłości bezpiecznej produkcji. Chociaż nie można obecnie wykluczyć opóźnień w dostawach poszczególnych produktów, aktualnie nie spodziewamy się znaczącego wpływu bieżącej sytuacji na naszą zdolność zapewniania naszym klientom preferowanych przez nich produktów. Sytuacja pozostaje oczywiście bardzo dynamiczna i w razie potrzeby informacje te zostaną zaktualizowane.

W jaki sposób można bezpiecznie korzystać z wypożyczonego sprzętu firmy Medela podczas izolacji domowej spowodowanej chorobą koronawirusową?

  • W przypadku wypożyczenia laktatora Symphony do użytku domowego należy pamiętać, że wszystkie laktatory czyszczone są przy użyciu wody ze środkiem myjącym, a następnie dezynfekowane powszechnie stosowanymi środkami dezynfekującymi, które są aktywne wobec koronawirusów.
  • Jeśli korzystasz z laktatora do odciągania pokarmu, bez względu na to czy jest to laktator wypożyczony czy zakupiony do użytku osobistego, w takim przypadku zawsze przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub butelki, pamiętaj o umyciu rąk oraz postępowaniu zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów do odciągania po każdym użyciu.  Zaleca się, aby odciągnięty pokarm podawała niemowlęciu osoba, która nie jest chora.
  • W przypadku zwrotu wypożyczonego laktatora Symphony do wypożyczalni, prosimy o zdezynfekowanie samego urządzenia i walizki przy użyciu środka dezynfekującego na bazie alkoholu.

Cierpię na chorobę podstawową i zalecono mi izolację, lecz jednocześnie odciągam mleko dla mojego noworodka przebywający na OION-ie. Co w takim przypadku powinnam zrobić?

Gratulujemy, że zdecydowałaś się nadal odciągać pokarm dla swojego dziecka przebywającego na OIOM-ie dla noworodków!

Academy of Breastfeeding Medicine zaleca, aby przed odciągnięciem pokarmu, dotknięciem jakichkolwiek elementów laktatora lub butelki, odpowiednio umyć ręce oraz stosować niezbędne środki ostrożności, takie jak noszenie maseczki przez co najmniej 5-7 dni do momentu, w którym kaszel, a także ilość wydzielin pochodzących z dróg oddechowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Po zakończeniu każdej sesji odciągania pokarmu, wszystkie części mające kontakt z mlekiem matki powinny zostać dokładnie umyte, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi właściwego czyszczenia zestawu odciągacza. Z kolei zewnętrzne elementy całego laktatora powinny zostać prawidłowo zdezynfekowane przy użyciu 70% etanolu lub innego środka dezynfekującego, aktywnego wobec koronawirusa.

Na oddziale intensywnej opieki medycznej dla noworodków szpital może zapewnić pojemniki na odciągnięty pokarm, które umożliwią Ci jego odciąganie i przechowywanie.  Mleko matki może być przechowywane w czystych pojemnikach dopuszczonych do kontaktu z żywnością, niezawierających BPA oraz wykonanych z twardego plastiku lub szkła. Pojemniki te powinny być wyposażone w szczelne pokrywy. Zalecamy również postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przechowywania mleka matki w przypadku dzieci przebywających na OIOM-ach dla noworodków oraz niemowląt należących do grupy wysokiego ryzyka (HMBANA) lub zgodnie z zaleceniami pracowników danego OION-u. Przestrzegaj przepisów OIOM-u dotyczących znakowania odciągniętego pokarmu.

Odciągnięte mleko należy niezwłocznie zamrozić lub schłodzić. Dodatkowo, należy zadbać, aby odciągnięte mleko było transportowane na OIOM dla noworodków w stanie schłodzonym lub zamrożonym. Pojemniki należy umieszczać w izolowanych kontenerkach przeznaczonych do transportu z wykorzystaniem żelowych wkładów chłodzących.  Wkłady z żelem chłodzącym znacznie lepiej nadają się do utrzymywania mleka w stanie schłodzonym lub zamrożonym, niż kostki lodu.  

Czy mogę podawać dziecku mleko podczas stosowania wkładek laktacyjnych?

Osłony laktacyjne firmy Medela, to przydatne produkty przy karmienia piersią przeznaczone dla kobiet borykających się z problemem bolesnych brodawek sutkowych lub wyciekami pokarmu z piersi. Chronią bolesne brodawki sutkowe przed dalszymi otarciami, umożliwiając zebranie mleka pojawiającego się pomiędzy sesjami karmienia.  Mleko zebrane za pomocą osłon laktacyjnych należy wyrzucić i nie podawać go dziecku.

Przebywam w szpitalu z objawami zakażenia i muszę odciągać pokarm dla mojego wcześniaka. Czy mogę to robić?

Tak. Według Academy of Breastfeeding Medicine, WHO oraz Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, jeśli zostałaś zakażona wirusem COVID-19 i zamierzasz karmić piersią lub dostarczać swojemu dziecku mleko, zalecane jest inicjowanie, rozwijanie i utrzymywanie laktacji. UNICEF UK uważa, iż promowanie, ochrona i wspieranie karmienia piersią powinno być kontynuowane w przypadku wszystkich chorych dzieci oraz wcześniaków zarówno w przypadku opieki przejściowej, jak neonatologicznej. Według profesor Pauli Meier i profesora nadzwyczajnego Aloka Patela na OIOM-ach dla noworodków podawanie mleka matek jest tym bardziej istotne, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju infekcji.

W odniesieniu do sytuacji związanej z COVID-19, najnowsze badania wykazały szczególne korzyści wynikające z karmienia mlekiem matek. Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych odkryli niedawno w mleku matek, które wcześniej chorowały na COVID-19. przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi, w ten sposób dodatkowo wspierając zalecenia dotyczące kontynuowania karmienia piersią.

Zalecamy przedyskutowanie tej kwestii z personelem szpitala oraz przestrzeganie zaleceń i zasad dotyczących odciągania, znakowania, chłodzenia lub zamrażania mleka matki i transportowania go na OIOM dla noworodków.

Zachęcamy również do zapoznania się odpowiedzią na pytanie Czy mogę korzystać z laktatora szpitalnego/wypożyczonego, jeśli zostałam zakażona wirusem COVID-19? , w części Korzystanie z laktatorów i innych produktów.

Czy zmywarki są w stanie zniszczyć wirusa znajdującego się na zestawach do odciągania mleka?

Chociaż nadal niewiele wiemy o nowym koronawirusie SARS-CoV-2, uważa się, że większość innych wirusów ulega dezaktywacji w temperaturze wrzenia. W przypadku korzystania z laktatora przeznaczonego do odciągania pokarmu, przed dotknięciem jego części lub elementów butelki należy umyć ręce i postępować zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy  po każdym użyciu.

W celu dodatkowego usunięcia bakterii, dezynfekuj elementy laktatora przynajmniej raz dziennie po ich oczyszczeniu. Elementy mogą być dezynfekowane przy użyciu pary, wrzącej wody lub zmywarki do naczyń z włączonym programem dezynfekującym.

Posiadam wypożyczone urządzenie Symphony i chciałabym korzystać z zestawów jednorazowego użytku. Czy mogę zakupić zestaw szpitalny?

Nie. Jednorazowe zestawy przeznaczone do odciągania pokarmu są produktami szpitalnymi i nie są oferowane w sprzedaży detalicznej.

Czy mogę zakupić jednorazowe zestawy szpitalne Symphony do użytku domowego wraz z moim osobistym odciągaczem pokarmu firmy Medela?

Nie. Szpitalny zestaw Symphony przeznaczony do odciągania pokarmu jest kompatybilny wyłącznie z laktatorem Symphony.

Butelki Calma/nakładki na brodawki sutkowe/urządzenia do karmienia/smoczki wymagają mycia po każdym użyciu. Czy można je odkażać częściej?

Sprzęt przeznaczony do karmienia niemowląt, a także butelki, smoczki, w tym także smoczki na butelkach należy czyścić po każdym użyciu zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi czyszczenia produktów przeznaczonych do karmienia niemowląt.

W celu usunięcia jak największej ilości bakterii, po umyciu przedmiotów należy co najmniej raz dziennie dezynfekować je przy użyciu pary, wrzącej wody lub zmywarki do naczyń z włączonym programem dezynfekującym.

Jeśli Twoje dziecko jest hospitalizowane, postępuj zgodnie z instrukcjami personelu medycznego w zakresie czyszczenia produktów przeznaczonych do karmienia niemowląt.

Czy wygotowanie akcesoriów laktatora we wrzątku jest w stanie zabić koronawirusa?

Chociaż nadal niewiele wiemy o COVID-19 uważa się, że większość innych wirusów ulega dezaktywacji w temperaturze wrzenia. W przypadku korzystania z laktatora przeznaczonego do odciągania pokarmu, przed dotknięciem jego części lub elementów butelki należy umyć ręce i postępować zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy po każdym użyciu.

W celu dodatkowego usunięcia bakterii zalecamy dezynfekowanie elementów laktatora, czyszczenie umywalki oraz szczotki do butelki co najmniej raz dziennie. Elementy mogą być dezynfekowane przy użyciu pary, wrzącej wody lub zmywarki do naczyń z włączonym programem dezynfekującym.

Czy przechowywanie wyschniętych akcesoriów do odciągania pokarmu, pomiędzy poszczególnymi sesjami odciągania jest bezpieczne?

Tak. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy, po każdej sesji odciągania pokarmu wszystkie części mające kontakt z mlekiem matki należy dokładnie umyć. Ponadto, zgodnie z odnośnymi wytycznymi, czyste elementy laktatora, szczotki wykorzystywane do czyszczenia butelek oraz umywalki, należy pozostawić do wyschnięcia na powietrzu, co pozwoli zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Po całkowitym wyschnięciu przedmioty należy przechowywać w czystym i bezpiecznym miejscu, aby uniknąć zanieczyszczenia w trakcie przechowywania.

Czy mogę przynosić mojemu dziecku przebywającemu na OIOM-ie dla noworodków mleko odciągnięte w domu?

Mleko matki jest najlepszym źródłem pożywienia dla większości noworodków, zapewniając im ochronę przed wieloma chorobami. Jednak jak zauważa Amerykańska Agencja Epidemiologiczna, nadal istnieje wiele znaków zapytania związanych z wirusem COVID-19.

Academy of Breastfeeding Medicine podaje, że w przypadku ograniczonych badań przeprowadzonych na kobietach zakażonych COVID-19 lub innymi koronawirusami, nie wykryto obecności wirusów w mleku matek. Ważne jest, aby przestrzegać rygorystycznych zasad dotyczących czyszczenia laktatora. Oznacza to konieczność dokładnego mycia rąk przed dotknięciem jakiegokolwiek części laktatora lub elementów butelki, postępując zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy  po każdym użyciu.

Zalecamy zapoznanie się z wytycznymi Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, a także przedyskutowanie tej kwestii z personelem OIOM-u dla noworodków oraz zaznajomienie się z przepisami dotyczącymi znakowania pojemników, w kontekście schładzania lub zamrażania mleka matki oraz transportowania go na OIOM dla noworodków.

Czy wspólne korzystanie z laktatora Symphony wraz z innymi matkami, jeśli nie posiadam przeznaczonego dla mnie laktatora szpitalnego, jest bezpieczne?

Laktatory Symphony przeznaczone są do użytku przez wiele matek. Laktatory te, zanim będą mogły zostać użyte przez inną matkę, poddawane są czyszczeniu i dezynfekcji przez personel szpitalny. Dodatkowo, w przypadku korzystania z laktatora przeznaczonego do odciągania pokarmu, przed dotknięciem jego elementów lub części butelki, należy umyć ręce i postępować zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy po każdym użyciu.

Informacje ogólne

Jak mogę chronić siebie i innych?

Oficjalne instytucje, takie jak WHO i UNICEF, zalecają

  • częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym, a także unikanie bliskiego kontaktu z chorymi osobami. Ponadto zalecane jest również niedotykanie oczu, nosa i ust niemytymi rękoma.
  • Należy kasłać i kichać w chusteczkę, którą następnie należy wyrzucić do szczelnie zamykanego pojemnika na odpady oraz umyć ręce. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji i chorób.
  • Podczas witania się należy unikać podawania rąk, przytulania się i całowania.
  • Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami posiadającymi widoczne objawy choroby.
  • Należy stosować dystans społeczny (zachować odpowiednią odległość od innych osób).
  • W przypadku złego samopoczucia, należy pozostać w domu. W przypadku gorączki, kaszlu i trudności z oddychaniem, należy wezwać pomoc medyczną. Należy przestrzegać zaleceń władz lokalnych dotyczących zdrowia.

Jak mogę chronić swoje dziecko przed COVID-19?

Mleko matki jest najlepszym źródłem pożywienia dla większości niemowląt, zapewniając im ochronę przed wieloma chorobami. Jednak, jak zauważa Amerykańska Agencja Epidemiologiczna, nadal istnieje wiele znaków zapytania związanych z tym wirusem. W przypadku kobiet ciężarnych lub karmiących piersią zalecamy zapoznanie się z wytycznymi Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej oraz skontaktowanie się z lekarzem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

  • Często myj ręce wodą z mydłem lub środkiem przeznaczonym do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu
  • Unikaj chorych (osób kaszlących i kichających)
  • Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie w swoim otoczeniu domowym (np. stoły, krzesła z twardym oparciem, klamki, włączniki światła, piloty, uchwyty, biurka, toalety, zlewy)
  • Pamiętaj o praniu nadających się do prania zabawek pluszowych, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli to możliwe, pierz przedmioty w najwyższej dozwolonej temperaturze oraz pamiętaj o ich dokładnym wysuszeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrudzone rzeczy osoby chorej mogły być prane wraz z rzeczami innych osób.

Pełny przegląd wytycznych Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczących COVID-19 znajduje się na stronie: www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html.

Z kolei zalecenia UNICEF można znaleźć na stronie:
www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus (COVID-19)?

Nadal posiadamy niewiele informacji na temat sposobu rozprzestrzeniania się tej choroby. Według UNICEF, Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej i WHO rozprzestrzenianie się choroby wśród ludzi odbywa się głównie poprzez wdychanie kropelek pochodzących z dróg oddechowych wydalanych podczas kaszlu lub kichania przez zakażoną osobę, podobnie jak w przypadku grypy i innych patogenów układu oddechowego. Kropelki pochodzące z dróg oddechowych osiadają także na przedmiotach lub powierzchniach, dlatego osoby dotykające skażonych wirusem powierzchni mogą ulec zarażeniu poprzez dotykanie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi dłońmi. Wirus COVID-19 jest w stanie przetrwać na powierzchniach przez kilka godzin, niemniej jednak proste środki dezynfekujące są w stanie go zneutralizować.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Do głównych objawów należą:

  • gorączka (> 37,8°C / > 100,0°F),
  • kaszel, tj. ostry (niewystępujący wcześniej) kaszel i/lub
  • płytki oddech lub trudności z oddychaniem i/lub zmęczenie

Dla personelu medycznego

O czym, w czasie trwania pandemii, pracownicy służby zdrowia powinni informować matki w zakresie czyszczenia swoich laktatorów w domach (laktatory Symphony lub laktatory dostępne w sprzedaży detalicznej)?

Symphony, to laktator szpitalny przeznaczony do stosowania przez wiele użytkowniczek, używany w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i domowych, zaprojektowany w taki sposób, aby mogło z niego korzystać wiele matek. Laktatory Symphony można wypożyczać w aptekach/wypożyczalniach. Zwracamy również uwagę na fakt, że przed użyciem przez inną matkę, są one poddawane serwisowi, czyszczeniu i dezynfekcji.

Laktatory do użytku osobistego, takie jak Freestyle Flex lub Pump-in-Style, przeznaczone są do stosowania wyłącznie przez jedną matkę. Z uwagi na kwestie związane z wydajnością, higieną lub obawy dotyczące ewentualnego zakażenia, produktów tych nie należy współdzielić z innymi matkami. Dobrym przykładem jest tutaj szczoteczka do zębów — jej również nie dzielimy z innymi osobami, ponieważ przeznaczona jest do użytku osobistego.

W przypadku korzystania z laktatora przeznaczonego dla wielu użytkowniczek lub do użytku osobistego, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej dotyczącymi prawidłowego czyszczenia zestawów odciągaczy, po każdej sesji odciągania pokarmu należy dokładnie umyć wszystkie elementy mające styczność z mlekiem matki.

Jakie są zalecenia dotyczące postępowania z pojemnikami, do których odciągane jest mleko kobiet podejrzewanych o lub posiadających dodatni wynik testu na obecność COVID-19, w warunkach szpitalnych?

Technika transportu butelek

Szczegółowe informacje dostępne są w witrynie internetowej HMBANA

  • Podczas rutynowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka zajmująca się matką wykonuje czynności związane z higieną rąk, a także stosuje środki ochrony osobistej.
  • Pielęgniarka chwyta pojemnik(i) na mleko jedną, czystą ręką, dodatkowo zabezpieczoną rękawiczką, natomiast drugą ręką otwiera drzwi sali, na której znajduje się pacjentka.
  • Następnie pielęgniarka umieszcza butelki w czystej torebce przeznaczonej do przechowywania, trzymanej przez drugą, „czystą” pielęgniarkę znajdują się poza pomieszczeniem.
  • „Czysta” pielęgniarka przenosi torebkę do sali, w której znajduje się dziecko lub przekazuje ją opiekunowi, w celu podania pokarmu.

HMBANA zaleca, aby w przypadku, gdy szpitalny zespół ds. kontroli zakażeń wymaga stosowania dodatkowych środków ostrożności, stosować aseptyczną technikę transferu mleka, w celu jego bezpiecznego przeniesienia do nowych pojemników. Należy pamiętać, że technika przenoszenia butelek jest metodą preferowaną, zarówno pod względem ochrony ilości, jak i jakości mleka matki (np. podczas przenoszenia siary w celu uniknięcia potencjalnej utraty tłuszczu).

Technika aseptycznego transferu mleka

Jeśli Twój zespół ds. kontroli zakażeń wymaga stosowania dodatkowych środków ostrożności, istnieje możliwość przelania mleka z oryginalnego pojemnika do nowego, czystego pojemnika. Technika ta może być stosowana przez jednego pracownika służby zdrowia znajdującego się na sali, na której przebywa pacjentka. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową infografiką znajdującą się w witrynie internetowej HMBANA.

  • Przed wejściem na salę, na której znajduje się matka, spakuj jedną dużą plastikową torbę zawierającą czyste artykuły. Przed wejściem na salę wykonaj procedurę higieny rąk i załóż środki ochrony osobistej. Umieść worek na blacie lub stole.
  • Zdezynfekuj miejsce pracy (stolik przy łóżku pacjentki lub blat). Stwórz obszar „pierwotny”. Otwórz dużą plastikową torbę zawierającą nowe pojemniki do przechowywania, pozostawiając je w jej wnętrzu. Wykonaj higienę rąk i załóż nowe rękawiczki. Stwórz obszar „nowy” (czysty).
  • Aby zdjąć zakrętkę z oryginalnej butelki od matki, użyj papierowego ręcznika pochodzącego z czystego obszaru. Chwyć oryginalną butelkę używając do tego celu papierowego ręcznika i przelej jej zawartość do nowej, czystej butelki. Jeśli ilość mleka jest niewielka, przelej je do strzykawki przeznaczonej do karmienia doustnego.
  • Przenieś czystą torbę przeznaczoną do przechowywania z nowymi pojemnikami na oddział noworodkowy. Pojemniki do przechowywania nie wymagają stosowania dodatkowych środków ostrożności. W przypadku pojemników przeznaczonych do przechowywania mleka nie należy stosować chemicznych środków dezynfekujących.

Dezynfekcja chemiczna

HMBANA informuje, iż stosowanie chemicznych środków do dezynfekcji w przypadku butelek przeznaczonych do przechowywania mleka jest zbędne i niebezpieczne. Stosowane w przypadku sprzętu medycznego oraz często dotykanych powierzchni szpitalne środki dezynfekujące zapewniają szerokie działanie bakteriobójcze. Pojemniki do przechowywania mleka matek, podobnie jak inne artykuły przeznaczone do żywienia pacjentów, NIE są zaliczane do powierzchni często dotykanych. Ogólnie rzecz biorąc, środki dezynfekujące posiadają zarejestrowane przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) etykiety zabraniające ich stosowania wraz z żywnością lub na powierzchniach mających kontakt z żywnością. HMBANA popiera wytyczne Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej, nakazujące szpitalom stosowanie środków dezynfekujących na powierzchniach często dotykanych (np. na poręczach łóżek, pompach do kroplówek) oraz mycie powierzchni mających kontakt z żywnością z wykorzystaniem rutynowych procedur sanitarnych. Jeśli Twój zespół ds. kontroli zakażeń wymaga stosowania chemicznych środków dezynfekujących, w takim przypadku zalecana jest współpraca z działami żywienia i ochrony środowiska w celu określenia bezpiecznego środka dezynfekującego przeznaczonego do stosowania na powierzchniach mających kontakt z żywnością.

Należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących użytkowania. Niektóre chemiczne środki dezynfekujące wymagają spłukania przy użyciu wody. Środki posiadające wysoki lub średni poziom stężenia podchlorynu sodu (0,1-0,5% roztworu wybielacza) nigdy nie powinny być stosowane na powierzchniach mających kontakt z żywnością.

Instrukcje dotyczące czyszczenia i dezynfekcji urządzeń Symphony dla wypożyczalni

Instrukcje dotyczące czyszczenia i dezynfekcji urządzeń Symphony dla szpitali

 

COVID-19 Symphony cleaning and disinfection recommendations for hospitals

Jakie środki dezynfekujące o dowiedzionej skuteczności w zwalczaniu wirusa wywołującego COVID-19, zostały zatwierdzone do stosowania wraz z produktami Symphony?

Większość środków do dezynfekcji powierzchni przeznaczonych do czyszczenia urządzeń medycznych nie powoduje uszkodzeń mechanicznych produktów Symphony. Zawsze należy przestrzegać instrukcji i informacji dotyczących bezpieczeństwa dostarczanych przez dostawców środków przeznaczonych do dezynfekcji powierzchni urządzeń medycznych. Firma Medela zaleca stosowanie powierzchniowego środka dezynfekującego na bazie alkoholu (co najmniej 70% alkoholu lub zgodnie z wytycznymi Agencji Ochrony Środowiska (EPA), dotyczącymi środków dezynfekujących do stosowania w ramach walki z SARS-CoV-2).

Wymienione poniżej środki dezynfekujące zostały dopuszczone do stosowania wraz z systemem Symphony i zgodnie z oświadczeniami ich producentów i/lub dostępnymi badaniami, są skuteczne w zwalczaniu SARS-CoV-2. Dostępność może się różnić w zależności od lokalizacji.

  • Meliseptol® rapid (B. Braun)
  • Hexaquart (B. Braun)
  • Pianka Incidin™ (Ecolab)
  • perform® (Schülke)
  • CaviCide1 (Metrex)
  • Środek czyszczący i/lub chusteczki PDI® Sani Cloth®
  • Alkohol izopropylowy
  • Woda utleniona 3% w płynie lub na chusteczkach
  • Mydło i woda

Lista środków czyszczących określa, które środki zostały ocenione pod kątem zgodności z systemem Symphony. Środki czyszczące, które nie zostały ocenione lub nie przeszły testów zgodności materiałowej, mogą posiadać nieznany lub szkodliwy wpływ, jeśli zostaną zastosowane na powierzchniach urządzenia Symphony. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być pogorszenie parametrów kosmetycznych lub funkcjonalnych, uszkodzenie powierzchni urządzenia lub etykiet, natychmiastowa awaria sprzętu lub nawet długotrwałe, nieujawniające się awarie.

COVID-19, Ciąża i karmienie piersią: Fakty i mity (zarejestrowane webinarium)

Zrzeczenie się odpowiedzialności

Informacje i materiały zamieszczone w niniejszej witrynie internetowej nie stanowią i nie mają na celu stanowić porady prawnej; jednocześnie wszelkie informacje dostępne w tej witrynie służą wyłącznie ogólnym celom informacyjnym. Informacje zamieszczone w tej witrynie internetowej mogą nie być zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Firma Medela zastrzega sobie prawo do uzupełniania tej witryny w dowolnym momencie lub do zmiany lub usunięcia wszelkich informacji lub materiałów w niej zawartych.

Niniejsza witryna zawiera łącza prowadzące do innych witryn internetowych należących do stron trzecich. Łącza te mają wyłącznie wpłynąć na poprawę komfortu czytelników, użytkowników lub obsługę przez przeglądarki; Firma Medela nie zaleca ani nie popiera stosowania się do treści zamieszczanych w witrynach stron trzecich.

Informacje i materiały zawarte w niniejszej witrynie internetowej dostarczane są w obecnym stanie; nie udziela się żadnych gwarancji dotyczących braku błędów w treści. Chociaż dołożyliśmy starań w celu zapewnienia dokładności i kompletności informacji oraz materiałów zawartych w niniejszej witrynie, nie gwarantujemy ani nie zapewniamy dokładności, kompletności, adekwatności ani aktualności informacji i materiałów zawartych w tej witrynie bądź też z nią powiązanych.

Niniejszym wyraźnie zrzekamy się wszelkiej odpowiedzialności za podjęte lub zaniechane działania w odniesieniu do treści zawartych w tej witrynie internetowej. Korzystanie z treści zawartych w niniejszej witrynie lub z nią powiązanych odbywa się wyłączne na własne ryzyko. Firma Medela nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody powstałe w wyniku korzystania z niniejszej witryny internetowej lub polegania na jej treści.

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2021