Bank mleka kobiecego

Mleko matki zawiera składniki odżywcze i przeciwciała niezbędne dla rozwoju dzieci, a szczególnie wcześniaków. Gdy dzieci nie mogą być karmione piersią przez matki, najlepszym rozwiązaniem może być pasteryzowane mleko kobiece z banku mleka.

Breast milk donation

Dlaczego warto zostać dawczynią mleka?

Mleko kobiece jest niezwykle korzystne dla wzrostu i rozwoju wcześniaków. Matki mogą pomóc swoim dzieciom, karmiąc je własnym mlekiem. Jednak napięcie emocjonalne i troska o noworodka mogą czasami sprawić, że matka będzie mieć ograniczoną zdolność do produkcji mleka. Pasteryzowane mleko od dawczyń z banku mleka matki pomaga dziecku w rozwoju, a równocześnie gwarantuje rodzicom, że dziecko otrzymuje najlepszy możliwy substytut.

Od wczesnych lat 80. XX wieku banki ludzkiego mleka zaczęły znikać ze szpitali na całym świecie, ponieważ prowadzenie takiej instytucji wymaga rozległej wiedzy i sporego wysiłku logistycznego.

Jednak trend ten zaczyna się obecnie odwracać, a wiele oddziałów położniczych i intensywnej terapii dla noworodków na całym świecie stopniowo zaczyna na powrót wprowadzać banki mleka.

Jak działa bank mleka?

Bank mleka zapewnia sterylne butelki i etykiety. Niektóre banki wypożyczają również laktatory. Mleko od każdej dawczyni jest przetwarzane osobno. Po sprawdzeniu i pasteryzacji celem zniszczenia bakterii pokarm od dawczyń może zostać podany tym dzieciom, które go potrzebują.

Czy każda matka karmiąca piersią może zostać dawczynią?

Banki mleka współpracują tylko ze zdrowymi matkami, które posiadają dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy i jeszcze nie odstawiły dziecka od piersi.

Jeśli chcesz oddać pokarm, bank poprosi Cię o wykonanie serii badań przesiewowych pod kątem infekcji, które mogą przenosić się poprzez Twoje mleko.

Personel banku mleka zapyta również o Twój stan zdrowia oraz przyjmowane regularnie leki, w tym leki ziołowe. Może również zapytać, czy pijesz więcej niż 2 jednostki alkoholu dziennie oraz ile kofeiny zwykle spożywasz. Problemy zdrowotne, przyjmowanie leków czy spożywanie niewielkich ilości alkoholu lub kawy nie oznaczają jednak, że zostaniesz wykluczona jako dawczyni mleka. Zadaniem personelu banku mleka jest zapewnienie, że oddane mleko jest bezpieczne dla dziecka, które je otrzyma.

Dowiedz się, gdzie można oddać mleko matki w Twoim mieście!

 

Powiązane artykuły
Powiązane produkty
Medela Butelki na pokarm, 150 ml, 3 sztuki Butelki na pokarm

Butelki na pokarm Medela to doskonała pomoc przy karmieniu piersią. Butelki na pokarm Medela mogą być używane z laktatorami Medela i systemem Calma, co umożliwia ...